Mašina koja čita misli

Izvor: Vesti-online.com, 10.Sep.2010, 15:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mašina koja čita misli

Naučnici su korak bliži mašini za čitanje misli nakon što su po prvi put pronašli način da uspešno pretvore moždane signale u govor koristeći senzore postavljene na površinu mozga, piše Dejli Mejl.

Ovo otkriće, sa preciznošću od 90 odsto, pruža paralizovanim osobama koje nisu u stanju da govore mogućnost komunikacije sa okolinom, a u budućnosti bi moglo dovesti do razvoja uređaja za čitanje misli.

"Uspeli smo da dešifrujemo izgovorene reči koristeći >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << isključivo moždane signale pomoću uređaja koji daje nadu paralizovanim osobama kojima je govor uskraćen", kazao je prof Bredli Greger, bioinženjer sa Univerziteta države Juta (SAD) i vođa istraživanja. On i njegove kolege se nadaju da će uređaj biti spremna za korišćenje kroz dve do tri godine.

Istraživači navode da metodu treba još unaprediti, ali da bi za nekoliko godina mogli da izvedu kliničke testove na pacijentima koji ne mogu da govore usled moždanog udara, povreda ili bolesti.

"Čak i ako uspemo da im pružimo 30 do 40 reči time bi im znatno poboljšali kvalitet života", kazao je prof Greger.

Istraživači su na centar za govor u mozgu osobe koja boluje od epilepsije prikačili dva senzora sa 16 mikroelektroda. Potom su preko kompjutera beležili signale dok je pacijent ponavljao deset reči koje paralizovanim osobama mogu da budu od velike pomoći - da, ne, vruće, hladno, gladan, žedan, zdravo, doviđenja, više i manje.

Pacijent je potom ponovio te reči u kompjuter. Uspešnost prepoznavanja reči varirala je između 76 i 90 odsto, a da tokom eksperimenta nisu korišćeni nikakvi uređaji ili programi za prepoznavanje govora.

Budući da sama pomisao na reč proizvodi isti moždani signal kao i izgovorena reč, prof Greger i njegov tim veruju da će uskoro biti u stanju da razviju uređaj koji će čitati misli.

Mozak paralizovanih osoba proizvodi iste signale kao i kod zdravih ljudi samo što povreda onemogućuje da taj signal stigne do mišića, objašnjava prof Greger.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.