Gugl krši autorska prava?

Izvor: Vesti-online.com, 10.Maj.2011, 11:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Gugl" krši autorska prava?

Apelacioni sud u Briselu potvrdio je presudu kojom se "Gugl" okrivljuje za kršenje autorskih prava svojom alatkom "Gugl njuz", objavili su francuski elektronski mediji.

Izdavači novina su optuživali "Gugl" za objavljivanje njihovih sadržaja bez dozvole.

Tužbu je 2007. godine podnela belgijska organizacija za zaštitu prava izdavača dnevne štampe - "Kopipres".

Tokom prvog suđenja, sud je dao pravo tužiocu.

"Gugl" je potom prestao da objavljuje >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << sadržaje listova koje štiti "Kopipres", a podneo je i žalbu na prvu presudu jer je ocenjeno da se u okviru "Gugl njuza" poštuju prava izdavača.

U "Guglu" su nakon potvrđene presude naveli da ispituju situaciju radi definisanja mera koje bi mogle da budu preduzete i da nisu jedini koji upućuju na određene "onlajn" sadržaje, već da se radi o uobičajenom postupku veb pretraživača.

Istaknuto je i da će 'Gugl" nastaviti da sarađuje s izdavačima kako bi im se omogućio prihod od objavljivanja informacija na Internetu.

Analitičari navode da "Gugl" omogućava 15 do 20 odsto "onlajn" protoka informacija iz većih novina, tako da je i riskantno ne pojavljivati se na njemu.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.