Deca koriste internet u sve ranijem uzrastu, nema ko da ih zaštiti

Izvor: Vesti-online.com, 13.Mar.2019, 06:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Deca koriste internet u sve ranijem uzrastu, nema ko da ih zaštiti

Deca počinju da koriste digitalne uredjaje i internet u sve ranijem uzrastu, već od treće godine, a roditelji kod kuće i vaspitači u vrtićima nemaju dovoljno znanja i veština da ih zaštite od mogućih zloupotreba.

To je pokazalo istraživanje nastalo u okviru projekta "Bezbedan internet za celu porodicu" koji su pokrenuli UNICEF i kompanija Telenor, a provode Ministarstvo prosvete i Užički centar za prava deteta.

Na osnovu istraživanja sačinjen je prvi digitalni >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << vodič za bezbednost dece na internetu u Srbiji pod nazivom "Deca i internet - pametno od početka" koji je danas predstavljan. Vodič je namenjen roditeljima, vaspitačima i učiteljima dece uzrasta od četiri do osam godina kako bezbedno i konstruktivno da koriste digitalne uređaje i internet.

Najnovija preporuka Američke akademije pedijatara (AAP) je da deca mlađa od 18 meseci ne bi trebalo da provode vreme ispred ekrana - televizora, mobilnih telefona, računara, dok deca između dve i pet godina ne bi trebalo da koriste digitalne uređaje više od jednog sata dnevno.

Direktorka UNICEF-a u Srbiji Ređina De Dominićis kaže da deca počinju da koriste digitalne uređaje i internt u sve ranijem dobu, a da istovremeno roditelji, vaspitači i učitelji nemaju dovoljno znanja i veština da usmere decu da digitalne tehnologije koriste na konstruktivan način.

- Ovaj vodič im nudi mnoštvo konkretnih saveta, kao i rečnik za digiatalno doba, a deci su dostupni edukativni crtani filmovi, kao i mogućnost da kroz kviz provere svoje znanje i digitalnu pismenost - istakla je ona.

Pomoćnica ministra prosvete Vesna Nedeljković ukazala je da Ministarstvo prosvete radib na osnaživanju digitalnih kompetencija nastavnika. U digitalnom svetu, kako je rekla, izazov je dvostruk kako pružiti maksimalnu korist interneta za svako dete i kako ih zaštiti od nasilja koje se može desiti na internetu.

- Jedan od prioriteta ministarstva je razvoj digitalnih kompetencija dece kako bi ona bila informisana, angažovana i bezbedna na mrežama - rekla je Nedeljković.

Generalni direktor Telenora Srbija Majkl Mišel kaže da se ta kompanija strateški bavi temom bezbednog korištenja interneta i digitalnih tehnolofija za decu decu i mlade.

Podsetio je da su od 2012. godine edukovali više od 35.000 dece o bezbednom ponašanju na internetu, uz snažnu podršku Vlade Srbije, UNICEF-a i brojnih partnera.

Projekat "Bezbedan internet za celu porodicu" pokrenut je 2017. godine i za cilj ima osnaživanje roditelja, vaspitača, učitelja, nastavnika za bezbedno korištenje digitalnih tehnologija i interneta i smanjenje izloženosti dece onlajn riziku. Uključeno je pet gradova u Srbiji - Beograd, Kragujevac, Novi Sad, Niš, Užice.

Nastavak na Vesti-online.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.