
Izvor: RTS, 24.Feb.2025, 16:52
Врање: Како се живи у миграционом центру
Три године траје сукоб у Украјини. Више хиљада Украјинаца је од тада прошло кроз Србију, некима је постала дом. Марта 2022. опредељен је простор за смештај избеглица, то је Центар за азил у Врању којим руководи Комесаријат за избеглице и миграције Србије. Ту сада борави >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 59 особа.
Поједини становници Центра су ту од отварања, готово три године. Кажу да се осећају као код куће, усталили су навике, упознали град. Различитих су година и интересовања, а Јуриј прави производе од дрвета.
"Добро ми је овде, хвала Србији, добро. -Шта је оно што радите, правите? -Мењажница од дрвета", каже Јуриј из Украјине.
"Ја сам ту са породицом, двоје деце и муж. Деца иду у школу, супер се снашли, друже се у школи и ми овде смо већ навикли, али морамо да организујемо живот, хоћемо да останемо у Србији", каже Елвира из Украјине.
"Овде сам са сестром близнакињом, радимо преко интернета сваког дана. Ту нам је и мачка. Идеално би било да се вратимо у Украјину, али ко зна када ће то бити", наводи Валерија из Украјине.
Маја и Чернов дошли су у Центар пре 6 месеци, и пре тога боравили су у Србији. Размишљају о послу овде, а дугорочни план им је да се врате у домовину.
"Ја хоћу на курс фризера, да продужим, хоћу посао, тражим посао и да радимо", каже Маја Билиаиева из Украјине.
"Дај боже да заврши и да се вратим се, ако не, сачекам март месец да продужим заштиту и хоћу да добијем држављанство", каже Чернов Хенади из Украјине.
У Центру за азил у Врању становници имају основни смештај, храну, средства за хигијену, школски прибор, а могу и да се баве спортом, учествују у радионицама.
"У Центру је организована и амбуланта, а корисници који захтевају додатне анализе и лечење упућују се на секундарни и терцијарни ниво здравствене заштите. Редовно се спроводе третмани дезинфекције, дезинсекције и дератизације, као и контрола хигијене објекта. Корисницима је доступна и психосоцијална подршка, укључујући активности које помажу јачању њиховог менталног здравља. Такође, имају приступ бесплатном правном саветовању и могућност подношења захтева за азил. Сви корисници којима је одобрена привремена заштита одмах по добијању статуса стичу право на рад", наводи Горан Марковић, менаџер Центра за азил у Врању, КИРС.
Сада их је у Центру педесетдеветоро, међу којима су 52 особе из Украјине, 7 из Русије. У основну школу иде седморо деце, у средњу троје.