Nefunkcionalna država uzrok za proteste

Izvor: Akter, 30.Okt.2015, 16:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nefunkcionalna država uzrok za proteste

Bivši evropski izaslanik za Balkan Volfgang Petrič ocenio je danas da je glavni uzrok protesta u Podgorici "nefunkcionalna država i Vlada Crne Gore" i da je premijer Milo Đukanović "predugo na vlasti"

"Gospodin Đukanović je predugo na vlasti i sa nekim od najbližih ortaka, odnosno partnera, zloupotrebljava politički položaj za ličnu materijalnu korist. Građani nemaju bilo kakve vajde od >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << toga: nezaposlenost je izuzetno velika, nema neke budućnosti za zemlju, postoje mafijaške strukture koje su integrisane u Vladu", kazao je austrijski diplomata Radiju Slobodna Evropa.

Bivši izaslanik EU na Kosovu i predstavnik međunarodne zajednice u BiH je ukazao je da je Brisel "veoma zabrinut zbog situacije" i ocenio da "najprije treba pospremiti u crnogorskoj državi, a zatim popraviti ekonomsko stanje", jer su "to ključni razlozi zbog kojih građani protestuju".

Govoreći o uticaju Rusije i ocenama vlasti u Podgorici da zvanična Moskva stoji iza protesta opozcije, Petrič je ukazao na nekoliko aspekata tog uticaja.

"Najpre, Crna Gora je pre nekoliko godina bilo prilično otvorena za ruske investicije. Dosta Rusa je uspostavilo poslovne kontakte i razvilo biznise u Crnoj Gori, kupilo zemlju. Dakle, gospodin Đukanović je to želeo. Stoga je čudno da se on sada žali zbog ruskog uplitanja s obzirom da je to dugogodišnji trend”, naveo je on.

Petrič je pomenuo i "stratešku dimenziju" i protivljenje Rusije širenju NATO na prostor Balkana.

Sve dok se ne uspostavi istinski demokratski sistem u Podgorici, zemlje kojima nije previše stalo do demokratije, kao što je Rusija, koristiće za svoje potrebe pogoršanje ekonomske, socijalne i političke situacije u Crnoj Gori, naveo je bivši evropski izaslanik za Balkan.

Nastavak na Akter...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.