Izvor: Vesti-online.com, 28.Jun.2013, 11:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Udarni talas ruskog meteora dva puta obišao Zemlju
Udarni talas od meteora koji je u februaru izgorio iznad Rusije bio je toliko snažan da je dva puta obišao Zemlju, saopštili su naučnici.
Istraživači su upotrebili senzore koji služe za detektovanje nuklearnih testova i saopštili da je ovo bio najsnažniji događaj koji je ova mreža ikada izmerila. Više od 1.000 ljudi je povređeno kada je meteor prečnika >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << 17 metara, težine 10.000 tona, igoreo iznad Čeljabinska.
Naučnici su proučili podatke dobijene od Međunarodnog sistema za nadzor, kojim upravlja Organizacija za provođenje sporazuma o zabrani atomskih proba, preneo je Bi-Bi-Si.
Stanice ove mreže tragale su za zvučnim talasima ultraniske frekvencije, takozvanim infrazvukom, koji nastaje prilikom nuklearnih eksplozija. Ovaj sistem može da detektuje i druge snažne detonacije, poput eksplozije iznad Čeljabinska.
Aleksis Le Pišon iz francuske Komisije za atomsku energiju i njegove kolege izvijestili su da je eksplozivna energija događaja u Rusiji bila ekvivalentna detonaciji 460 kilotona TNT-a.
To znači da je ovo bio najjači energetski udar od eksplozije meteora u Tunguski, u Sibiru, 1908. godine.
Nastavak na Vesti-online.com...






