NASA: Na Marsu bilo života

Izvor: Blic, 02.Dec.2009, 12:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NASA: Na Marsu bilo života

Naučnici američke svemirske agencije NASA tvrde da su ponovnim proučavanjem jednog meteorita pronašli „čvrst dokaz” da je život na Marsu nekada postojao.



Tim stručnjaka Svemirskog centra Džonson u Hjustonu ponovo je analizirao meteorit koji je pre 13.000 godina pogodio Antarktik.

Koristeći elektronski mikroskom visoke rezolucije našao je neoboriv dokaz da je na crvenoj planeti nekada postojao život u obliku bakterija.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Istraživači navode da su mikroskopski kristali pronađeni na steni koja se otkinula od Marsa pre oko 16 miliona godina fosilizovane bakterije koje po mnogo čemu podsećaju na bakterije koje se mogu naći na našoj planeti, prenosi londonski „Telegraf”.

Meteorit „Alen Hils 84001” skrenuo je pažnju javnosti pre 13 godina kada su na njemu pronađeni fosilni ostaci. Naučnici su tada zaključili da je reč o bakterijama sa Zemlje koje su zarazile stenu dok je bila zarobljena u ledu. Sada se, međutim, veruje da bakterije potiču sa Marsa i da su došle na Zemlju zajedno sa meteoritom.

„Dokazi koji ukazuju na mogućnost da je nekada postojao život na Marsu polako se gomilaju”, kazao je Dejvid Meki, vodeći naučnik NASA za istraživanje i astrobiologiju.

„Među ovim dokazima su i tragovi o nekadašnjem postojanju površinskih voda, kao što su ostaci reka, jezera, a moguće i okeana, ali i znaci koji ukazuju na postojanje tekuće vode u blizini ili na površini” Marsa, dodao je on.

Rej Bredberi: Kolonizacija Marsa je sudbina čoveka

Čovek mora da "kolonizuje Mars", pošto je to njegova "sudbina", ocenio je američki autor naučne fantastike Rej Bredberi.

"Prošlo je 40 godina od kada je čovek stigao na Mesec, trebalo je tamo i da ostanemo kako bismo kolonizovali Mars. Mars je naša sudbina", rekao je autor "Marsovskih letopisa" i "Farenhajta 451", u obraćanju na međunarodnom sajmu knjiga u Gvadalahari.

Bredberi (89), koji je počasni gost te manifestacije, obratio se učesnicima sajma putem video linka iz svog doma u Los Anđelesu.

"Brine me to što nismo na Marsu. Moramo da odemo na Mesec, tamo napravimo svemirsku stanicu i potom postanemo Marsovci. Kada Mars bude kolonizovan, moraćemo da odemo na Alfu Kentauri", kazao je Bredberi.

Tokom jednog i po sata, američki pisac odgovarao je na pitanja o svojoj viziji budućnosti čovečanstva. Bredberi je govorio i o svojoj prošlosti i kazao da svoju izuzetnu memoriju duguje činjenici da je bio "beba koja je deset meseci bila u stomaku svoje majke".

Bredberi je mladima poručio da ne studiraju, pošto "to nije dobro iskustvo". Po mišljenju američkog pisca, najbolje obrazovanje stiče se u bibliotekama, u kojima je i sam Bredberi proveo deset godina učeći pošto je njegov otac bio siromašan i nije mogao da mu priušti studije.

Upravo u biblioteci Univerziteta Kalifornije Bredberi je 1951. napisao

roman "Farenhajt 451".

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.