Međunarodni dan žena

Izvor: B92, Beta, Tanjug, 08.Mar.2009, 18:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Međunarodni dan žena

Danas je Međunarodni dan žena (Beta)

Beograd -- Patrijarhat u Srbiji i dalje ima dominantu ulogu, ocenjeno je na konferenciji za novinare povodom 8. marta, međunarodnog praznika žena.

U Vladi Srbije trenutno ima pet ministarki, što je tek 20 odsto u odnosu na broj muškaraca na ministarskim mestima. Direktorka uprave Ministrstva rada i socijlne politike za rodnu ravnopravnost Natalija >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Mićunović navodi da je u unutrašnjosti Srbije situacija još lošija i da su žene su najčešće žrtve nasilja u porodici.

"Nema dovoljno prikazivanja u medijima doprinosa žena u kulturnom, naučnom, spotskom i javnom životu uopšte", rekla je Mićunovićeva.

Žena na rukovodećim položajima u preduzećima ima malo, a tek 30 odsto žena ima u vlasništvu nekretnine. Svaka treća žena u Srbiji trpi fizičko, a svaka druga psihičko nasilje.

Generalni sekretar UN je prošle godine lansirao globalnu kampanju za prava žena, izjavila je pomoćnica programa UN za razvoj Kori Udovički.

"Procena Ujedinjenih nacija je da je najmanje trećina žena na svetu pretrpela neki oblik nasilja, fizičkog zlostavljanja u toku svog zivota, ili prisiljavanja na seks”, rekla je Kori Udovički.

Ona je pohvalila rad nevladinih organizacija koje su posvećene unapređenju položaja žena u Srbiji, ali je rekla i da je zabrinuta što je uoči 8. marta iz skupštinske procedure povučen Predlog zakona protiv diskriminacije.

"To je iznad svega udar na osnovnu civilizacijsku tekovinu sadržanu u svim dokumentima UN. Svaka diskriminacija je nedopustiva. U borbi protiv diskriminacije ne može da bude selektivnih pristupa", rekla je Udovički.

Potrebne nove sigurne kuće

Sigurna kuća u Rakovici pomaže ženama i deci koje su žrtve nasilja.

Povodom 8. marta, "Rotarakt klub Metropoliten Beograd", "Sent Džordž" i drogerije "DM" uručili su ženama koje su tamo smeštene mašinu za pletenje, kao i garderobu i kućnu hemiju.

Žene u Sigurnoj kući obučavaće se za rad na mašini, a njihovi proizvodi će se prodavati.

Koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici Vesna Stanojević kaže da je izuzetno bitno da se omogućiti ženama da budu samostalne.

"Onaj ko trpi nasilje nema poverenja u sebe. On misli da nije vredan, jer im je to godinama pričao nasilnik, i one u to veruju. Ovim akcijama se njihova svest podiže, a to podizanje svesti je najbitnije”, kazala je Stanojevićeva.

RTV B92 će tokom 2009. godine u fokusu svojih akcija ka društvenoj odgovornosti imati upravo porodično nasilje.

"Mi privodimo kraju izgradnju još jednog objekta u Zrenjaninu. To je prva sigurna kuća koju B92 gradi u Vojvodini. Započinjemo radove i u Somboru i obraćamo se svim filantropima da pomognu izgradnju ova dva objekta”, rekao je Gordan Paunović iz kompanije B92.

Kampanja B92 je osmišljena kako bi se u godini ekonomske krize podigle i opremile sigurne kuće i time pomoglo onoma kojima je pomoć najpotrebnija.

Čestitke povodom Dana žena

Predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović i zaštitnik građana Saša Janković čestitali su ženama u Srbiji 8. mart, Međunarodni dan žena.

Predsednica Skupštine Srbije je poručila da "žene svojim znanjem, razumevanjem i istrajnošću doprinose izgradnji boljeg društva i njegovom celokupnom razvoju".

Ona je podsetila da je zastupljeno mišljenje da je samo 8. mart dan kada žene primaju izraze posebne pažnje, međutim, zadatak muškaraca jeste da položaj žena uvažavaju sa doličnom pažnjom bez obzira na ovaj datum.

Time se na najbolji način potvrđuje jedno od osnovnih načela Povelje UN i Ustava Srbije o ravnopravnosti žena i muškaraca, navodi se u čestitki.

"Uverena sam da je ostvarivanje uloge žena kao nosioca progresa, ali i čuvara tradicije, u javnom i privatnom životu, odraz primene osnovnih principa demokratije u Srbiji", poručila je predsednica Skupštine Srbije.

Zaštitnik građana Saša Janković čestitao je svim ženama u Srbiji Međunarodni dan žena, navodeći da ih podržava u punoj ravnopravnosti i svakodnevnom poštovanju njihovih prava u svakoj situaciji - u porodici, školi, na radnom mestu, u bolnici, u slobodnom vremenu.

Zahvaljujući naporima žena iz koalicije nevladinih organizacija i državnih organa, 8. mart obeležavamo podsećajući se na tradicionalne vrednosti borbe za ženska prava - ravnopravnost, dostojanstvo, pravdu i sindikalna prava, naveo je Janković u čestitki.

"Borba protiv nasilja koje uništava ženske živote, diskriminacije na poslu koja krši njihova ekonomska prava, seksizma uperenog protiv njihovog dostojanstva - odslikava vizionarsku energiju ženskog pokreta koji teži svetu dostojanstvenijem i za žene i za muškarce", navodi se u čestitki.

Povodom 8. marta oglasio se i generalni sekretar Ujedinjenih nacija, o čemu možete čitati ovde.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Čestitke ombudsmana ženama Srbije za 8. mart

Izvor: Mondo, 07.Mar.2009, 23:37

Zaštitnik građana Saša Janković čestitao je u subotu svim ženama u Srbiji Međunarodni dan žena i izrazio podršku punoj ravnopravnosti žena i poštovanju njihovih prava.

Nastavak na Mondo...

Žene manje zastupljene u javnom životu

Izvor: RTS, 08.Mar.2009

Patrijarhat u Srbiji i danje dominantan. Društvu potreban zakon o rodnoj ravnopravnosti. U parlamentu ima svega 20 odsto poslanica, a tek 30 odsto žena vlasnice su nekretnina. Zabrinutost zbog povlačenja Predloga zakona o zabrani diskriminacije...Kori Udovički i Natalija Mićunović..Patrijarhat...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.