Izvor: Blic, 01.Jul.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Život počinje u tridesetoj
Život počinje u tridesetoj
Tek što je uminula žestoka vrelina 'prvog letnjeg dana', kroz za saobraćaj zatvorenu i binom pregrađenu Jevrejsku ulicu, ispred Bioskopa 'Reks' na Donjem Dorćolu, razlegli su se zvuci elektrorola grupe 'Darkvud dab'. Nekoliko stotina ljudi tiskalo se ispred bine za čijim je muzičkim mehanizmom bio kapetan miksete Nikola Vranjković. 'Darkvud dab' su strit koncertom promovisali najnoviji album 'Život počinje u tridesetoj' (B92). Jedna od deset >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kompozicija ujednačenog sadržaja, prepoznatljivog darkvudabovskog 'plivajućeg' zvuka, jeste i ona - 'Dorćolac'. U dosadašnji elektronski globalizam i metaforični leksički minimalizam 'Darkvudi' ubacuju stanovnika Dorćola koji kasnog poslepodneva, tokom peščane oluje, sa terase gleda dole na užurbane ljude, dokono brojeći sekunde između sevanja munje i udara groma, bez snage za borbu sa životom, bez reči, 'izmeštenih slova'.- Naši tekstovi su uvek jako lična refleksija okruženja sa kojim konstantno komuniciramo, mada nisu eksplicitni opisi događaja nego refleksije na njih. Duh koji imamo ne bi trebalo da bude iznenađenje - kaže za Blic' Vlada Jerić, gitarista 'Darkvuda', sada angažovan više na semplerima. Promociju su posmatrali stanovnici okolnih kuća i solitera, ali i policija koja je došla da proveri da li je vreme predviđeno za 'uznemirenje građana' poštovano. Nakon dekade profesionalnog rada i koncerta u Zagrebu, pre dve nedelje, uoči nastupa na 'Exitu', prvog dana na Glavnoj bini, 'Darkvud dab' se predstavio ne samo kao pionir elektrozvuka, već i kao faktor elektromejnstrima na sve razgranatijoj domaćoj sceni.
- Od 'faze 1', gde smo samo od gitare tražili novi zvuk, teško je procesirjući, došli smo do jedne nove, kada dosta zvuka dolazi na binu već zapakovano u studiju, a eksperimente na gitari i efekte zamenili smo semplerima i sekvencerima - rekao nam je još Vlada Jerić dok su se razilazile ekipe, među kojima je osim lokalne omladine i fanova benda bilo i majki sa decom, biciklista i brojnih predstavnika muzičkog i medijskog establišmenta…
M. Pavlović








