Žilnik: Film ima budućnost

Izvor: Glas javnosti, 31.Mar.2012, 18:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Žilnik: Film ima budućnost

BEOGRAD - Uloga Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma jeste se izmenila, ali filmski medij ima budućnost, izjavio je doajen srpske kinematografije Želimir Žilnik, koji na ovogodišnjem, 59. festivalu učestvuje u specijalnom programu sa dokumentarcem "Jedna žena - jedan vek".

Taj film je oduševio publiku u Domu omladine još prošle godine na premijeri te priče o neobičnom životnom putu Dragice Srzentić u nekoliko država koje su se smenjivale na ovom prostoru >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << u proteklih stotinak godina.

"Medij filma se jako promenio. U vreme kada sam pravio prve dokumentarce i prikazivao ih na ovom festivalu, televizija je tek počinjala. Dokumentarni film je tada uvrštavan u redovne biskopske repertoare, kao žurnal uoči igranog filma", rekao je Tanjugu Žilnik, čiji su filmovi imali i svetsku distribuciju.

Žilnik je ispričao kako su se početkom 70-ih godina, kada je otišao u Nemačku, dokumentarci toliko prikazivali u bioskopima da su ga pozvali da tamo odmah i snima kratki metar.

"Uradio sam za nedelju-dve dana kratki film 'Lorelaj' koji je umnožen u čak 350 kopija i igrao u kinima ispred 'Divlje horde' jednog Sema Pekinpoa. Postojala je tržišna vrednost i smisao svega toga", rekao je on.

Napominjući da je u međuvremenu televizija postala najmoćniji medij koji se bavi dokumentarnom produkcijom, ocenio je da se isto kao kod nas izmenila funkcija i uloga svih kratkometražnih festivala u svetu.

"Često odlazim na te festivale, u Oberhauzen (Nemačka), na LisboaDoks (Portugalija), u Jihlavu (Poljska). Karakteristike su dosta mladih autora i dosta te-ve produkcije", kazao je Žilnik. Prema njegovom mišljenju, "nije tačno da je medij filma danas siromašniji i da se manje radi nego pre 45-50 godina".

"Zapravo je obrnuto. Zbog pojednostavljene tehnologije svedoci smo eksplozije filmske proizvodnje, a i dostupnosti filmova. Danas nema mladog čoveka koji preko interneta ne može da nađe bilo koji film koji ga interesuje. U moje vreme morali smo da čekamo godinama da određeni naslov dođe u Kinoteku". "Filmski medij apsolutno ima budućnost", istakao je on.

Na pitanje o izvoru njegove energije, 70-godišnji reditelj, scenarista i producent izjavio je da je "jako zainteresovan da posmatra život".

"Mene hrabri mogućnost koju film daje da komuniciram sa ljudima. Kada pravite dokumentarac, od deset ljudi koje pitate za neku temu , uvek ćete naći bar dvojicu, trojicu koji se zainteresuju i hoće sa vama da sarađuju i onda napravite neku vrstu kreativne grupe", rekao je Žilnik.

On je primetio da "sva ova pitanja koja nas toliko udaraju po glavi, pa mislimo - sad smo poslednji, ekonomija nam je krahirala, politika se zakočila, stoje na jendom nivou, ali na drugom - život pulsira dalje'.

"Radeći dokumentarne filmove srećem ljude koji svojom energijom i kretaivnošću svakoga dana rešavaju te probleme. Dokumentarac pokazuje stranu života koja je šira od filmskog zanata", izjavio je on.

Dok film "Jedna žena - jedan vek" nastavlja svoj festivalski život, u aprilu će biti prikazan u Visbadenu (Nemačka), a za 1. maj zakazana je cnrogorska premijera, neumorni autor sprema novi film, ali ne želi da otkriva detalje.

"Ja sa ekipom ulazim u istraživanje, često i u rizik, tako da ne volim da pre vremena dajem obećanja. To je moje pravilo, dok ne bude skoro gotovo ne objavljujem, a nadam se da će premijera biti početkom jeseni", rekao je Žilnik.

Nastavak na Glas javnosti...



Povezane vesti

Srpsko-nemački dan Kratkog metra

Izvor: B92, 01.Apr.2012, 11:20

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma nastavlja se 1. aprila u Domu omladine projekcijma koje počinju u 14 sati i traju do posle ponoći...Prvi na programu u Velikoj sali je ciklus "Dvadeseti vek” sa tri kratka dokumentarca. To su srpski filmovi "Sećanja sa Krfa” Jasmine...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.