Vodič kroz Beograd

Izvor: Politika, 09.Jan.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vodič kroz Beograd

Pokazali smo da je Srbija prepuna talenata, kaže Milan Lučić, direktor DOB-a. – Holanđani simulirali pregovore o Kosovu

Predstavnici Doma omladine Beograda sredinom decembra posetili su Amsterdam i sa odabranim, aktuelnim kulturnim programom Holanđanima predstavili projekat "Kratki vodič kroz Beograd". Naš tim je činila grupa od 38 umetnika i intelektualaca, a cilj je bio da se pokaže "da Beograd nije prestonica šovinizma, ksenofobije i kriminala, već jedna značajna >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << metropola, rame uz rame sa bilo kojim evropskim gradom". Program su izabrali domaćini, vodeći računa da sadržaj bude interesantan, a da pri tom najviše korespondira sa evropskim tokovima: grupu Darkvud Dab, izložbu fotografija o Beogradu autorke Beti Ras, filmove ("Sutra ujutru", "Sedam i po", "Vukovar, poslednji rez", "Lepa Dijana"), video umetnike u izboru Jelene Vesić, kao i debate o širem uvidu u društvene okolnosti (učestvovali: Veran Matić, Dejan Anastasijević, Snježana Milivojević, Goran Svilanović).

Milan Lučić, direktor DOB-a, u razgovoru za "Politiku" prenosi nova iskustva kroz priču o međunarodnom profilisanju ove naše omladinske kuće.

– Holandija je sigurno zemlja gde je slika o nama najlošija. Ova država je bila i protiv našeg ulaska u Partnerstvo za mir. Imamo toliko toga neprijatnog zajedničkog u prethodnim godinama (od Srebrenice preko Haškog tribunala), pa smo hteli da vidimo kako ćemo proći tamo gde je to najteže. Naš zadatak je utoliko bio zahtevniji jer smo morali da predstavimo ne samo naše umetnike već i kontekst u kojem oni žive i rade. Nismo želeli da budemo komplikovani, već samo da pošaljemo dobru vest iz Beograda – da imamo kvalitetne ljude i da je zemlja prepuna talenata – kaže Lučić.

Imajući u vidu značajnu srpsku dijasporu u Holandiji, bilo je očekivano da će većinu publike činiti naši ljudi. Na iznenađenje i gostiju i domaćina dogodilo se obratno. Projekat je dobro odjeknuo, stizale su reakcije iz Varšave i Pariza, uz želju da isti program i oni ugoste. Za svaki grad, međutim, kreira se poseban sadržaj. Gleda se kontekst i slika koju određena država već ima o nama. Jer, uz kulturu, na prigodan način treba predočiti i ovdašnju političku klimu. Milan Lučić ističe da zato namerno nisu vodili aktivne političare, ne želeći da brane stranačke opcije, već samo da govore o našoj stvarnosti i pruže umerena viđenja, ne zalazeći u politikantstvo.

– Naše gostovanje je pokazalo da su nivoi znanja o Srbiji različiti. Moramo da se naviknemo da smo isključivo gledani kroz loše vesti CNN i taj utisak je veoma teško promeniti. Većina stranaca više i ne pamti ko je sa kim ratovao, niti ima uvid u trenutnu situaciju. Nekima od njih je Slovenija i Slovačka isto. Znanje o nama kod pojedinih se svodi na: "Aha, Milošević – znamo, to ste vi." To je, nažalost, naš znak prepoznavanja što je veoma loše a u neku ruku i "dobro", ne mešaju nas ni sa kim. Ipak, nisu dovoljno upoznati sa promenama u Srbiji, sa činjenicom da se stvari svakodnevno menjaju i da smo u svakom smislu demokratsko društvo koje grabi napred.

Lučić kaže da se, recimo, stranci čude i pitaju kako se Crna Gora otcepila bez rata... S druge strane, prate sadašnju medijsku sliku i zanima ih šta će biti posle izbora... "Prikazali smo im filmove naših dokumentarista (Mitića, Arsenijevića, Baljka) koji su poslali dobru poruku. Pokazali smo da želimo da se utvrdi istina, da hoćemo da otvorimo sve teme i da ne bežimo od razgovora."

Domaćini su upoznati i sa dva alternativna vodiča kroz Beograd: projektom "Beograd-Gazela" o romskom naselju pokraj Gazele, i knjigom Jelice Novaković Lopušine o beogradskim kafanama.

– Pri tom, to nije bila priča o jadnim Romima da bismo mi bili politički korektni već realno sagledavanje društva u kojem ima naših sugrađana koji veoma teško žive. Sa druge strane, pričom o srpskim kafanama poslali smo poruku da je ovo veoma živ grad, i da je to još samo jedan aspekt Beograda kojeg stranci sami nazivaju Berlinom iz 1991, veli Lučić.

A kad smo već kod srpskih kafana, u amsterdamske centre De Bali i Melkveg naš tim uneo je i delić srpskih mirisa i gurmanluka. Grickao se pršut, degustirala rakija, hvalili pasulj i srpski uštipci... Tokom tri dana, blizu 1500 ljudi posetilo je svih petnaest programa, potpomognutih od Gradskog sekretarijata za kulturu i Ministarstva kulture i sporta Republike Srbije. A Dom omladine Beograda nastojao je, prema rečima njegovog direktora, da bude u pravom smislu reči servis koji je mladima pomogao da svoje radove predstave u inostranstvu. Sportskim rečnikom, u narednom periodu DOB cilja na poziciju plejmejkera, spremnog da dodaje loptu drugim institucijama u gradu, republici, regionu, sa kojima će deliti projekte i raditi kao tim.

-----------------------------------------------------------

"Propali pregovori"

Holanđani su iznenadili beogradsku ekipu svojom inicijativom da, ni manje ni više, organizuju simulaciju pregovora o Kosovu. Publika se podelila u pet grupa: Rusija, Amerika, Srbija, Evropska unija i Kosovo, i svako je branio zadatu opciju.

– Pregovori nisu uspeli, propali su, ali smo mi bili prezadovoljni jer smo objasnili koliko je naša pozicija kompleksna a oni su shvatili koliko su sami dospeli u besmisleni položaj... – kaže Lučić.

Mirjana Sretenović

[objavljeno: 09.01.2007.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.