Više od 7.000 novčanica iz celog sveta u Muzeju grada Beograda

Izvor: RTS, 31.Jan.2017, 10:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Više od 7.000 novčanica iz celog sveta u Muzeju grada Beograda

U Zbirci za novac i medalje Muzeja grada Beograda više od 35 godina je i Legat Đorđa Novakovića, koji čini preko 7.000 vrednih novčanica iz celog sveta. Posle nekoliko decenija neuslovnog čuvanja ovog kulturnog blaga, zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i informisanja, nedavno je nabavljena posebna komora za čuvanje te vredne kolekcije.
Novčanice iz gotovo cele Evrope, apoeni Kneževine >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srbije koji nikada nisu pušteni u opticaj, kao i brojne novčanice štampane tokom 19. i 20. veka, zahvaljujući specijalnoj komori sada su adekvatno zaštićene od mogućeg propadanja.

"Ovo je jedan jedinstven način da se u budućnosti očuvaju novčanice na najadekvatniji način, s obzirom na to da komora obezbeđuje optimalne uslove temperature i relativne vlage, s obzirom da mi u uslovima u kojima smo ih do sada čuvali to nismo mogli da obezbedimo", objašnjava arheološkinja Jelena Vasić Derimanović.
Osim optimimalnih uslova temperature i relativne vlage za čuvanje papirne građe ova komora pruža i zaštitu od mehaničkih oštećenja, hemijskih i mikrobioloških uticaja.
U muzeju grada Beograda nalazi se još jedna od komora za čuvanje vrednog muzejskog materijala u kojoj se čuva i prva štampana knjiga u Beogradu - Beogradsko jevanđelje.
Pored retkih knjiga ovde se čuvaju i brojne gravire, geografske karte i drugi rukupisi vezani za istoriju Beograda.
"Osnovna stvar muzeja je zapravo čuvanje predmeta. Ono što je važno u tom čuvanju je konzervacija. Međutim, imate problem, možete da uradite vrhunsku konzervaciju, a onda da vratite sve u prostor koji je neadekvatan. Ovo je ideja da bude najadekvatniji prostor u idelnim uslovima za papir, da se smeste konzervirani i potpuno očišćeni predmeti. Pre nego što je ova komora stigla u muzej 2013 godine, mi smo sav papirni materijal čuvali kako smo najbolje mogli, pre svega u metalnim ormarima i drugim načinima čuvanja u muzeju", kaže istoričar Vladimir Tomić.
Muzejski predmeti iz zbirke za medalje i novac nisu izloženi za javnost ali se mogu naći na sajtu muzeja grada Beograda u okviru virtuelne postavke legata.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.