Izvor: Blic, 18.Mar.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uvek će biti sa nama

Uvek će biti sa nama

Stojkoviću, ne zameri, stvarno nam nedostaješ - pisalo je na plakatu na kome je slika legende jugoslovenskog glumišta Danila-Bate Stojkovića, i to iz predstave 'Profesionalac'. I upravo je ta rečenica dala osnovni ton čitave te večeri u 'Zvezdara teatru'. Prikazivanje Batinih filmova u foajeu i snimci njegovih predstava na tzv. staroj sceni okupili su brojnu publiku.

Na novoj sceni bio je postavljen dekor iz 'Profesionalca', čula se muzika, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << a potom i reči Duška Kovačevića koji je svoje slovo počeo prisećanjem kako je na sahrani velikog glumca Bate Stojkovića bio i veliki političar Zoran Đinđić, sahranjen dan pre toga. 'Počeli smo da merimo vreme ljudima kojih više nema', rekao je Kovačević i potom ispričao anegdotu o tome kako je jedina funkcija ovog glumca bila predsednik Upravnog odbora ovog pozorišta za koju Bata nije baš tačno znao šta znači, niti je Duško umeo da mu objasni. Stvar je razjasnio Bajka kad je rekao Bati da je to važna funkcija jer može sve da ih smeni. 'Nazvao me potom', objašnjava Duško, i rekao: 'Je l’ ti znaš da si smenjen zato što smem da radim'. Čuo se i smeh i aplauz, kao i mnogo puta potom te večeri. Govorio je o Bati, zatim, i Vlada Stamenković, i Milena Dravić i Neda Arnerić...

Petar Kralj je govorio i o Batinom obaveznom ispijanju 13 flaša piva u predstavi 'Audijencija i vernisaž', prepričao par anegdota, a potom pročitao dirljivu pesmu koju mu je, po sopstvenom priznanju, u duhu starog 'Ateljea', posvetio. Sam izlazak Branke Petrić na scenu, koja je nosila u rukama brojne papire, izazvao je smeh jer je rekla: 'Nemam puno, nego pišem velika slova', a onda je u par toplo intoniranih rečenica prikazala neke njihove dijaloge.

Danila-Bate Stojkovića se, te večeri na sceni, prisetio i jedan od njegovih omiljenih konobara - Džomba iz Vrnjačke Banje. Govorio je, tako, Džomba kako mu je Stojković poklonio kravatu koju nosi, slagala mu se ili ne uz odelo, jer ga ona čini sigurnijim i podseća na Batu koji je 'živeo život po svom ćefu'. Nabrajao je ovaj konobar šta je sve i u kojim prilikama dobijao od legendarnog Bate, prisećao se raznih dogodovština i izdvojio knjigu na kojoj mu je veliki glumac napisao: 'Mom prijatelju Džombi bez koga Vrnjačka Banja ne bi bila lekovita'. Iz svog sećanja su, potom, zanimljive detalje predočili Voja Brajović, Ljiljana Dragutinović, Mihajlo Janketić... Nadahnuto je govorio i Siniša Kovačević o tome kako se divi posvećenicima, jer oni 'iz svoje vizije prerastaju u misiju', i o činjenici da 'živimo u državi gde su grobovi sve mlađi a život sve stariji'.

'Ova bleda fleka iza Bate sam ja', rekao je Bogdan Diklić izlazeći na scenu i pokazujući rukom na plakat. I, naravno, odmah dobio aplauz. Ispričao je, zatim, nekoliko zanimljivih dogodovština, i kako su bili 'faše' i kako je Bata jednom prilikom 'uvredio' šofera obraćajući se njemu, i šta je govorio pred poslednjeg 'Profesionalca'... Priču je završio Matija Bećković, a onda su zasvirali Vlada i Bajka. T. Njezić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.