Izvor: Blic, 27.Apr.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tužna Makedonija

Tužna Makedonija

Makedonska rokenrol scena devedesetih preokrenula je dotadašnji etnostrim uspostavljen delovanjem 'Korni grupe' i 'Ju grupe', 'Bijelog dugmeta' i 'Leb i sol', ka njegovom duhovnom polu. Spajajući elektronsku psihodeliju tzv. progresivne muzike i tradiciju, mnogi makedonski bendovi uzimaju u obzir civilizacijsku duhovnost podneblja umesto pukih folklornih muzičkih citata ili motiva. Grupa 'Anastasija', koja večeras u Centru 'Sava' nastupa zajedno sa grčkim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 'Avatonom' najznačajniji je predstavnik 'muzičkog mentaliteta' koji je na balkansku scenu postavio u istu ravan sintetizovane semplove i vizantijsko pojanje, tradicionalne instrumente u rang gitare, bubnjeva i basa. 'Anastasiju', kakvu danas poznajemo, obeležio je dolazak u grupu gitariste Zlatka Oriđanskog, sagovornika 'Blica'.

'Sada, sa vremenske distance, čini mi se da su devedesete u Makedoniji slične osamdesetim u Beogradu. Sa filozofske tačke gledišta, čini mi se da je na oba mesta bio prisutan tzv. spiritus loci, duh mesta u kome živiš. I Makedonija je mesto gde se nakupila energija raznih vremena. U jednom trenutku stvari i ljudi sazru, kao biljke, kao žito, kao letnji plodovi. Ako se na vreme uberu, eto Nove muzike', napisao je u svom odgovoru Zlatko Oriđanski kad smo mu elektronskom poštom postavili pitanje o razlogu da se baš u Makedoniji razvije 'etnortodoksni' rukavac tzv. world muzike. I još: 'Etnoortodoksija? Čudan termin! Šta je onda muzika ‘Bitlsa’?

Oni zvuče vrlo britanski, pa niko ne kaže da su etno! Radimo muziku koja je duboko makedonska, duboko evropejska. Samosvojnost i osećaj pripadnosti velikom narodnom duhu čine originalnost neke pojave na sceni. Setite se u literaturi, na jednom mestu i u isto vreme postoje i Andrić, i Meša Selimović, i Crnjanski.'

Otkud grčki bend na vašem koncertu u Centru 'Sava'?

- Sa grupom 'Avaton' se poznajemo desetak godina. Imali smo zajedno nekoliko koncerata po Grčkoj i Makedoniji. U vreme raznih političkih igara, mi i oni radili smo svoj posao. U principu, mislim da su to dva benda koji se dostojno bore sa celom zapadnoevropskom muzičkom mašinerijom i jasno, svojim prisustvom, govore da nismo nimalo inferiorni. Ko ima nešto da saopšti, ima mesta i za njega, bez obzira na to iz kog podneblja dolazi.

Da li je vaš status pionira elektrovizantijskog stila prepoznat u Makedoniji?

- Zar je važno ko je podigao zastavu? 'Anastasija' je deo istorije makedonske muzike. Ljudi imaju puno poštovanja prema pojavi grupa 'Leb i sol' i 'Anastasije' na sceni. Kad narod jednom

izvrši identifikaciju, prepozna se, imaš počasno mesto u loži, privilegiju i obavezu da ne izneveriš.

Kako funkcioniše scena u Skoplju?

- Danas, nažalost, živimo u vremenu u kome je Srbija bila poslednjih desetak godina. Vladaju seljaci, malograđani, na svim nivoima. Đubre po ulicama, plastično cveće u vazama, ljudi se loše oblače, loše hrane, loše misle. Tužna je danas Makedonija, valjda će sve brzo proći… Zatvaramo se u sobe, duh da sačuvamo. Misli da priberemo. Milorad Pavlović

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.