Izvor: Blic, 08.Maj.2009, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Trijumf mladih slikarki
Večeras (20) se u Beogradu u Galeriji Niš art fondacije (Tošin bunar 130) otvara izložba radova „Mladi 2009” autora mlađih od 35 godina iz cele zemlje izabranih na konkursu Niš art fondacije. Od pristiglih 836 odabrani su radovi 51 autora koje čine 52 slike i osam skulptura, a sedam je nagrađeno. Zanimljivo je da su sve nagrade dobile devojke.
Izložba je u Beograd stigla iz Niša gde je trajala mesec dana, svečano je otvorena u Nišu 3. aprila kada su saopštena >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << imena sedmoro nagrađenih. U izjavi za „Blic” Neda Arnerić, umetnički direktor Fondacije i član žirija, kaže: „Za razliku od prethodnih godina kada smo dodeljivali prvu, drugu i treću, ove godine smo dodelili sedam nagrada. Učinili smo to iz nekoliko razloga: pre svega zbog visokog a ujednačenog kvaliteta većeg broja radova i zato što smo u Fondaciji i žiriju smatrali da je to dobar podsticaj za ove mlade umetnike čiji je razvoj glavni motiv našeg postojanja. U radovima obuhvaćenim ovom izložbom koju beogradska publika ima prilike da vide ima onih koji odišu tamnom atmosferom i tmurnim raspoloženjem, ali su, rekla bih, brojniji oni kojima dominiraju vedri tonovi i lepota optimizma. A ono što im je zajednički imenitelj jeste zavidan umetnički domet. Kada je reč o mladim likovnim umetnicima kod nas, zaista mislim da imamo čime da se ponosimo samo, nažalost, ne brinemo i dovoljno o njima. U tom pogledu Niš art fondacija, 'Filip Moris internešenel’, i ovaj konkurs koji je, evo, realizovan četvrtu godinu zaredom, ima zaista ogroman značaj.”
„Pasaž”, ulje na platnu, Ana Bondžić (3. nagrada)
Ranijih godina prva nagrada je iznosila 10.000 evra, druga pet, a treća dve, a ove godine s obzirom na sedam nagrađenih, novčani iznosi su nešto drugačiji. Prvonagrađena Andrea Ivanović-Jakšić iz Zrenjanina (rad „Divljina”, kombinovana tehnika) dobila je 5.000, drugonagrađena Jelena Đurić iz Niša 3.000, a dodeljeno je pet nagrada po 2.000 evra (dobitnici su Ana Bondžić, Ana Miletić i Lana Šukletović-Stamenić iz Niša, Jelena Trajković i Ivana Grubić, iz Beograda).
Kako se može saznati za četiri godine koliko se održava konkurs Niš art fondacije većinu stvaralaca, odnosno učesnika čine žene, a ovog puta i finale konkursa je obeležio potpuni trijumf žena slikarki. U galeriji u Tošinom bunaru u Beogradu izložba traje mesec dana nakon čega se seli u Novi Sad gde će biti otvorena 9. juna.



















