Sto osamdeset razloga za slavlje

Izvor: B92, 11.Feb.2012, 14:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sto osamdeset razloga za slavlje

Narodna biblioteka Srbije, će kao institucija koja počiva na kontinuitetu znanja, struke i sistema vrednosti, nastaviti sa svim projektima koji predstavljaju njenu srž, izjavio je v.d. upravnika NBS Dejan Ristić.

Ristić, koji je prošle nedelje stupio na mesto v.d. upravnika Biblioteke posle smene Sretena Ugričića, rekao je u intervjuu Tanjugu da sistem vrednosti na kojima počiva biblioteka ne diktira upravnik, već struka i da će u tom smislu "sve ono što predstavlja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vrednost Narodne biblioteke Srbije i njenu srž biti u punoj meri nastavljeno".

"Narodna biblioteka Srbije ima potrebu za značajnim ulaganjima u infrastrukturnom smislu i do sada smo nailazili na veliko razumevanje države, lokalne samouprave i niza prijatelja, pa ćemo tu saradnju intenzivirati", kazao je Ristić.

Biblioteka ove godine obeležava sto osamdeset godina postojanja i to je, prema rečima njenog v.d. upravnika, čini najstarijom ustanovom kulture koja je formirana na teritoriji sadašnje Republike Srbije i koja postoji u kontinuitetu.

U znak tog velikog jubileja, 14. februara u izložbenom prostoru Narodne bilbioteke Srbije biće otvorena reprezentativna izložba "Srbija na karti Evrope i sveta", organizovana povodom nacionalnog praznika - Dana državnosti Srbije.

"Cilj je da tim događajem počnemo da obeležavamo 180 godina NBS tako što ćemo javnosti priuštiti zadovoljstvo i ekskluzivnu i reprezentativnu izložbu 28 najznačajnijih kartografskih materijala - atlasa i karata iz perioda od 16. do 20. veka", rekao je Ristić.

On je s posebnim zadovoljstvom izdvojio činjenicu da će javnost biti u prilici da vidi i Merkatorov atlas, koji u svetu poseduje mali broj biblioteka i institucija.

"Merkatorov atlas je izuzetan raritet u svetskim okvirima. Time može da se ponosi ne samo jedna nacionalna biblioteka, već i kultura i država", rekao je Ristić i objasnio da je atlas bio poklon Jevrema Obrenovića koji je ubrzo po otvaranju NBS poklonio svoju ličnu bilbioteku.

Ristić je najavio i da će Narodna biblioteka Srbije u martu biti domaćin i suroganizator jedne velike i međunarodne izložbe na kojoj će biti predstavljena rukopisna građa ne samo Srbije, već i evropskih zemalja.

"Cilj je da u narednim mesecima, u saradnji sa nekoliko gradskih institucija, napravimo niz projekata namenjenih najmlađima kako bi ih upoznali sa radom NBS, motivisali da dolaze u biblioteku i kroz različite programe nauče da koriste fondove Biblioteke", rekao je Ristić.

On nije želeo da komentariše izveštaje medija o postavljenju Ugričića za savetnika u NBS.

"Sreten Ugričić je zasnovao radni odnos na neodređeno vreme tokom trajanja svog mandata, pa će mu, prema Zakonu o radu, biti ponuđeno odgovarajuće radno mestu u skladu sa stručnom spremom i kvalifikacijama", rekao je on.

Ugričić će, prema njegovim rečima, moći da ostane u Narodnoj biblioteci ako bude želeo, na mestu koje u potpunosti odgovara njegovim kvalifikacijama i stručnoj spremi i statusu koji ima u stručnom pogledu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.