Počinje 12. Festival rane muzike

Izvor: B92, 09.Jun.2017, 23:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počinje 12. Festival rane muzike

Koncertom Hrvatskog baroknog ansambla u Katedrali Blažene Djevice Marije, sutra počinje 12. Festival rane muzike na istorijskim instrumentima.

Festival će tokom 15 dana u Kolarčevoj zadužbini, Crkvi Svetog Petra i Katedrali Blažene Djevice Marije ugostiti priznate ansamble i soliste iz zemlje i inostranstva koji se bave muzikom srednjeg veka, renesanse i baroka, svirajući na instrumentima koji su iz doba kada je muzika komponovana (barokne violine, viole, orgulje, laute, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << viola de gamba, čembalo).

U okviru festivala biće obeleženo 450 godina od rođenja italijanskog kompozitora Klaudija Monteverdija, 250 godina od smrti nemačkog kompozitora Georga Filipa Talemana, 380 godina od rođenja i 310 godina od smrti dansko-nemačkog kompozitora Ditriha Bukstehudea, kao i 25 godina od osnivanja Studija za ranu muziku, koji i organizuje festival.

Nastupiće "New Trinity Baroque" sa dirigentom Predragom Gostom i programom u čast Bukstehudea, zatim "II rosinjolo" (Italija), Barokni orkestar Savarija (Mađarska) sa delima Esterhazija i Hajdna, ansambli "VisAntiqua" i "Orferion" iz Beograda i hor "Orfelin" iz Novog Sada.

Hrvatski vokalni ansambl "Antiphonus" izvesće Monteverdijeve madrigale, sopran Evelin Tab i lautista Majkl Filds iz Velike Britanije predstaviće program "Lute songs" sa kompozicijama 15. i 16. veka, barokni violinista Florijan Dojter (Nemačka) i hrvatsko-britanski barokni violinista Bojan Čičić izvešće Sonate i partiture za solo violinu Johana Sabastijana Baha.

Predstaviće se i mladi vokalni solisti Nove beogradske opere, hrvatski orguljaš Pavao Mašić, lautista Darko Karajić, a posebno mesto u programu ima polu-scensko izvođenje barokne opere "Orlando" Georga Fridriha Hendla 19. juna na Kolarcu.

Koncertom luksemburškog orguljaša Morisa Klementa biće najavljeni Dani orgulja, koji se održavaju od 27. juna do 6. jula, a specijalni nastup solista Fondacije za mlade talente Grada Beograda 26. juna povezaće dva festivala.

Od 12. do 19. juna u okviru Festivala rane muzike biće održana 10. Barokna akademija na kojoj će mladi umetnici imati priliku da rade sa svetski priznatim stručnjacima za ranu muziku - Marijanom Mijanović, Evelin Tab, Majklom Fildsom, Predragom Gostom, Florijanom Dojterom i Andreom Loron O"Nilom.

Ulaznice za koncerte Festivala rane muzike koštaju 300 dinara.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Počinje Festival rane muzike

Izvor: B92, 10.Jun.2017, 09:00

Koncertom Hrvatskog baroknog ansambla u Katedrali Blažene Djevice Marije, večeras počinje 12. Festival rane muzike na istorijskim instrumentima...Festival će tokom 15 dana u Kolarčevoj zadužbini, Crkvi Svetog Petra i Katedrali Blažene Djevice Marije ugostiti priznate ansamble i soliste iz zemlje...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.