Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Avg.2021, 16:32
Novi tvrđava teatar za vikend u Čortanovicma
Osmo izdanje ambijentalnog pozorišnog festivala "Novi tvrđava teatar" pod sloganom "Pozorište vidi i u mraku" biće održano od 3. do 8. septembra, u Vili Stanković u Čortanovcima, najavljeno je danas u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Umetnička direktorka i selektorka festivala, istaknuta rediteljka i dramaturškinja Vida Ognjenović je predstavila ovogodišnji repertoar, na kome se nalazi pet predstava pozorišta iz zemlje i iz regiona.
"Želela sam da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << selektovane predstave u centar stavljaju čoveka, njegovu sudbinu, sreću i nesreću, njegov profil i njegov humani nastup prema svetu. Nadamo se da ćemo vas ovakvim repertoarom uveriti da postoji takvo pozorište - postoji zato što je teatarska umetnost, inače, svemoćna. Zato što pozorište vidi i u mraku", istakla je o ovogodišnjoj selekciji Vida Ognjenović.
Festival će 3. septembra otvoriti premijerno izvođenje komada "Život se sa mnom mnogo poigrao" kao festivalska produkcija, o čemu su govorili poznati reditelj Dino Mustafić i glumci iz predstave: Gordana Đurđević Dimić, Annamaria Serda, Sanja Ristić Krajnov, Nataša Stanišić, Jugoslav Krajnov, Miloš Đurović, Zoltan Molnar, Marija Medenica i Milo Lekić.
Drama će se igrati i na zatvaranju festivala 8. septembra.
Samostalna istraživačka produkcija grupe glumaca iz Novog Sada sa delom "Ostajem ostati" u režiji Gabriele Crnković biće izvedena 4. septembra, a dan kasnije - "Jugoslavija, moja dežela" reditelja Marka Misirače, u koprodukciji Gledališča Koper (Slovenija) i Pozorišta Prijedor (Republika srpska, BiH).
Za 6. septembar je zakazano izvođenje naslova "Nesrećni", prema postavci Ištvana Albua, iz Pozorišta "Figura Studio" (Rumunija), a onda sledi 07.09. - tragikomedija "Berači snova" prema režiji Božidara Đurovića, Zvezdara teatra iz Beograda.
Sve predstave u Čortanovcima koje počinju u 20 časova publika će moći da pogleda i putem organizovanog prevoza svake večeri trajanja festivala iz Novog Sada i Beograda.
Autobus iz Novog Sada polaziće sa autobuske okretnice u centru, kod Hotela Centar u 19 časova, a prevoz iz Beograda kretaće sa stajališta kod Pete beogradske gimnazije u 18:30h, naglasili su na konferenciji.
Prema selekciji umetničke direktorke festivala Vide Ognjenović biće izvedeno pet predstava iz zemlje i regiona, saopšteno je na konferenciji za novinare u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Predstava "Život se sa mnom mnogo poigrao", rađena u produkciji Novog tvrđava teatra i nastala prema istoimenim romanom Davida Grosmana i u režiji Dina Mustafića, otvoriće Festival, a evo kako je jedna žena postala inspiracija i glavna junakinja ovog igranog komada.
Sve ovogodišnje predstave progovaraju o čoveku i njegovoj sudbini, naglašava selektorka festivala, a poslednja predstava takmičarske selekcije "Berači snova" reditelja Božidara Đurovića i u izvođenju Zvezdara teatra biće odigrana sedmog. septembra.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...














