Nidkompani opet u glavnom programu

Izvor: B92, 17.Sep.2010, 11:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nidkompani opet u glavnom programu

U glavnom progamu 44. BITEF-a na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta (JDP) 17. septembra ponovo će nastupiti belgijska trupa Nidkompani, ovoga puta sa predstavom "Kuća jelena".

Režiju, tekst i scenografiju potpisuje Jan Lauers, isto kao i za predstavu "Izabelina soba" koja je oduševila beogradsku publiku na otvaranju ovogodišnjeg BITEF-a.

"Kuća jelena" je inspirisana pogibijom ratnog izveštača Kerema, brata članice Nidkompani, Tijen Loton, koji je stradao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tokom sukoba na Kosovu i Metohiji.

Predstava se ne bavi faktografijom rata, već slikom apsurda koji čovečanstvo ponavlja vekovima. Prema ocenama kritike, ovu predstavu karakteriše emocija umetnika pred nemogućošću da utiču na tokove istorije i njena tragična zbivanja.

Posle predstave u JDP-u će biti održan razgovor na temu "Sve je politika, ali umetnost nije sve".

U pratećem programu festivala u BITEF teatru (u 18.00 sati) će međunarodna Teatarska asocijacija "Kvartet" održati prezentaciju pod nazivom "Projekat vizije Evrope".

Kvartet čine četiri evropska pozorišta - iz Francuske, Mađarske, Češke i Srbije - Teatar Riktus (Thétre du Rictus) iz Nanta, Pozorište Geza Gardonji (Grdonyi Géza Sznhz) iz Egera, Zapadnočeški teatar (Zpadoceské divadlo) iz Heba i Srpsko narodno pozorište iz Novog Sada.

Asocijacija je osnovana 2007. godine radi razmene informacija, dramskih tekstova, glumaca, reditelja i drugih teatarskih umetnika, ali i kombinovanja iskustava vezanih za umetničke i produkcione okolnosti nastanka predstava u pozorištima koja pripadaju drugačijim tradicijama, različitih su organizacionih struktura i funkcionišu u drugačijim kulturološkim kontekstima.

Saradnja se prvenstveno ostvaruje kroz realizaciju festivala Vizije Evrope koju organizuju članice Asocijacije. Festivali su u protekle dve godine održani četiri puta - u Novom Sadu, Hebu, Egeru i Anseniju.

Naredni ciklus rada Asocijacije biće realizacija koprodukcione predstave, kao nastavak radionice "Hotel Evropa".

Iz SNP-a u taj projekat su uključeni glumci Draginja Voganjac i Radoje Čupić, scenografkinja i kostimografkinja Marina Sremac i dramaturg Aleksandar Milosavljević, koji je nedavno postavljen za upravnika SNP-a.

U pratećem programu "BITEFPolifonija" svoj projekat će predstaviti Centar za dramu u edukaciji i umetnosti Cedeum iz Beograda - "Pozorište zajednice".

Prezentacija se održava u 12.30 sati u Ustanovi kulture "Parobrod".

Na repriznom repertoaru BTEFA-a 17. septembra uveče je mađarska predstava "Frankenštajn - projekt", od 20.00 sati, u prostoru nekadašnjeg restorana "Grčka kraljica", u Knez Mihailovoj ulici.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.