Izvor: B92, 08.Okt.2014, 20:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Muzikološko predavanje o Mokranjcu
Muzička omladina Beograda zatvoriće ovogodišnji ciklus Ponovo u Cvijeti predavanjem o vremenu i umetnosti Stevana Stojanovića Mokranjca
.
Predavači će biti Ivana Petković, student doktorskih studija na Odseku za muzikologiju i asistent na Katedri za muzikologiju Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu i Predrag Kovačević, student četvrte godine na Odseku za muzikologiju i demograf.
Prema najavi predavača, davne 1988. godine, čovek širokih pogleda >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i visoke erudicije Dragutin Gostuški prihvatio se da u televizijskom serijalu od osam epizoda, u trajanju od po dvadeset minuta, emitovanom na Prvom programu Radio-televizije Beograd izloži svoje stavove u vezi sa formiranjem i razvojem muzičkog života na prostoru Srbije i starih srpskih zemalja.
U televizijskom serijalu pod nazivom "Rađanje srpske muzičke culture" Gostuški prati razvoj srpske muzičke istorije preko pojave prvih amaterskih muzičara i muzičkih udruženja, preko uticaja koji su dolazili 'spolja' (prvenstveno od strane čeških muzičara, ali i uticaja koje su doneli srpski kompozitori školovani u inostranstvu), sve do momenta kada se srpska muzika uključuje u savremene evropske muzičke tokove. Predavači ističu da obzirom na to da je i sam Gostuški prepoznavao i shvatao, na sebi svojstven način, značaj koji je Stevan Stojanović Mokranjac imao u srpskoj muzičkoj kulturi, posvećuje čak dve od osam emisija 'klasiku srpske muzike', velikoj i uvek inspirativnoj i neiscrpnoj temi.
"Teme koje želimo ponovo da osvetlimo i revidiramo u okviru našeg izlaganja, tiču se načina na koji je Dragutin Gostuški valorizovao, ne samo delatnost Mokranjca, već i opuse generacije kompozitora koji su živeli i stvarali između dva svetska rata, takozvanih putnika Orijent-ekspresa", najavili su muzikolozi.

















