Izvor: Glas javnosti, Beta, 30.Nov.2010, 07:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Muzej jezika i pisma u Tršiću
LOZNICA - Muzej jezika i pisma u Tršiću, rodnom mestu reformatora srpskog jezika Vuka Karadžića, počeće da radi u aprilu sledeće godine, najavila je direktorka Centra za kulturu "Vuk Karadžić" u Loznici Dajana Đedović.
Ona je rekla agenciji Beta da će se ta jedinstvena muzejska postavka po sadržaju i nameni, nalaziti u prostoru nekadašnjeg Muzeja Dositeja i dva objekta pored njega.
- Predviđeno je da adaptacija prostora bude urađena tokom januara, potom njegovo >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << opremanje, a da otvaranje novog muzeja, bude 23. aprila na Svetski dan knjige, kada se završava obeležavanje Godine knjige i jezika - kazala je Đedovićeva.
Sredstva za adaptaciju od milion dinara obezbediće ministarstvo kulture, dok će opremu obezbediti ministarstvo za telekomunikacije. Muzej će biti opremljen najsavremenijom kompjuterskom tehnikom, kojom će biti predstavljen razvoj jezika i pisma.
Posetioci će moći da oprobaju sve poznate tehnike pisanja i ostave tonske poruke, koje će biti interesantne za proučavanje govorne kulture. O koncepciji rada muzeja, brinuće organizacioni odbor sastavljen prvenstveno od profesora Filološkog fakulteta i predstavnika Vukove zadužbine iz Beograda.










