Izvor: B92, 14.Dec.2009, 16:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Mandragola" u Madlenianumu
Svetska premijera komične opere Ivana Jevtića "Mandragola", prve poručene opere zemunskog teatra Madlenianum, održaće se 16. decembra na Velikoj sceni ove kuće.
Jedan od najuspešnijih srpskih i evropskih kompozitora, akademik Ivan Jevtić rekao je da je veliki izazov u današnje vreme pisati operu, posebno komičnu jer je teško nasmejati ljude.
"Opera je najkompleksnija forma u muzičkoj kreaciji, ona je veliki izazov za kompozitora koji mora biti zreo ali zato >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sada kada je gotova i sve ide kako treba, osećam veliko zadovoljstvo", kazao je Jevtić.
Prva srpska operska verzija Makijavelijeve komedije iz 1518. godine okupila je internacionalnu ekipu. Na premijeri će dirigovati Olivije Granžan, gost iz Francuske, a potom Vesna Šouc-Tričković koja je pripremala orkestar i soliste.
Režiju potpisuje jedan od najznačajnijih balkanskih pozorišnih reditelja Slobodan Unkovski iz Makedonije kome je ovo drugi izlet u opersku režiju.
"Sa radošću se vraćam operi, to je područje koje možete da istražujete", kazao je Unkovski.
Njegove saradnice scenograf Meta Hočevar iz Slovenije i kostimograf Angelina Atlagić takođe su osavremenile svoje postavke kao i umetnik iz Grčke zadužen za scenski pokret Dimitris Sotiriou.
Prema oceni francuskog dirigenta Granžana koji je dirigovao Jevtićev "Koncert za trubu" u Venecueli 1996.godine, naši pevači su hrabri, talentovani, veoma duhoviti, mogu da pomere svoj ego i dobro sarađuju u projektu koji nije lak.
"Veliko mi je zadovoljstvo što dirigujem Jevtićevo delo koje nije lako, opera izgleda da je laka, sve vreme se sve kreće, ležerno je ali je veoma komplikovano i složeno za izvođače", kazao je on.
Pevačka postava na premijeri još se ne zna, predstoje generalne probe do 16. decembra, do tada se radi u duploj postavci: Izabelu (u komediji Lukrecija), jedini lik čije je ime promenjeno zbog lakšeg pevanja, vredno spremaju soprani Snežana Savičić Sekulić i Dubravka Arsić, Meser Niča basovi Miodrag Miša Jovanović i Nenad Jakovljević, Kalimaka baritoni Vladimir Andrić i Predrag Milanović.
Izabelinu majku Sostratu pripremaju mecosoprani Tanja Obrenović i Aneta Ilić, slugu Sira tenori Ljubomir Popović i Darko Đorđević, Fra Timotea basovi Nenad Jakovljević i Goran Krneta, Liguria tenori Saša Štulić i Goran Strgar.
Prva repriza opere "Mandragola" zakazana je za 17. decembar u 19.30, isto vreme kada dan ranije počinje premijera.







