Manda Bala (pošalji metak)

Izvor: B92, 05.Nov.2008, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Manda Bala (pošalji metak)

Džejson Kon, SAD, 2007, 85’

portugalski, engleski

Mesto: Dvorana Kulturnog centra Beograda

Vreme: utorak, 11. novembar, 18:30


Nagrade i festivali

Najbolji dokumentarni film, Sandens 2007.

Nagrada za najbolju kinematografiju, Sandens 2007.

Izvanredan učinak u dokumentarnom filmu, Nagrade Cinema Eye 2008.

Kritike

"Jedan od najboljih, najsnažnijih filmova koje sam >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << video poslednjih godina.”

– Erol Moris

Sinopsis

Manda Bala je kinematografski metak u cerebralni korteks, dokumentarac koji neustrašivo istražuje krugove nasilja koji tište više i niže ekonomske klase Brazila u napadima obesne korupcije i nasilnih otmica. Film beleži ove cikluse koristeći lične priče u kojima se odražava sve snažnija istina o ogromnim ekonomskim razlikama u Brazilu – razlikama koje izazivaju nasilje na oba kraja tog spektra. Farma žaba povezana sa korumpiranim političarem, jednim od najmoćnijih ljudi u Brazilu; žrtva otmice kojoj su odsečena oba uha pre no što je oslobođena; bogati plastični hirurg koji je prvi uveo proceduru koja se koristi za rekonstrukciju uha žrtava otmica; i otmičar koji zna još mnoge slične sebi koji su pobegli iz najsiromašnijih delova Brazila u bogatiji Sao Paulo gde terorišu više klase otmicama, krađama i ubistvima. Manda Bala istražuje raznolike domaće radinosti koje se pojavljuju kao odgovor na nasilje i tka ove priče u sjajan narativ o tome šta se dešava u zemlji u kojoj bogati i moćni kradu od siromašnih, a zauzvrat, neki od tih siromašnih terorišu bogate.

Biografija

Džejson Kon je reditelj-debitant iz Njujorka. Sa 23 godine napustio je kancelariju Erola Morisa da bi napravio dugometražni dokumentarac Manda Bala. Njegov život je posvećen poštovanju i proizvodnji filma i borbi protiv korozivnih kulturnih snaga kao što su bog, pohlepa i korupcija. Džejson je napravio film Manda Bala sa bliskim prijateljima sa koledža, Džoijem Frenkom i Džeredom Goldmanom. Poslednjih pet godina proveo je radeći samo na ovom filmu.

Izjava reditelja

"Producirati i režirati Manda Bala bio je eksperiment koji je trebalo da testira dve hipoteze: prvo, da postoji bukvalna veza između političke korupcije i uličnog nasilja, oba ogromnih razmera u Brazilu; i drugo, da se dokumentarni film može napraviti koristeći isti vizuelni jezik kao u slučaju igranog. Volim da mislim da je, posle pet godina veoma napornog rada, eksperiment uspeo.

Politička korupcija i nasilje su dva glavna sredstva pomoću kojih koncentracija bogatstva onemogućava društva. Društveni i politički uticaj ekonomskih razlika osećaju milijarde ljudi svakog dana, ali je za mene od iste važnosti bilo da ovu priču ispričam na takav način da dopre ne samo do onih koji idu da gledaju filmove o

siromašnim ljudima lišenim glasa. Naprotiv, Manda Bala je film o bogatstvu, dekadenciji i korupciji ispričan u filmskoj tradiciji pristupačnoj ljudima, bez obzira na njihove političke predispozicije.”

- Džejson Kon

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.