Libanski film laureat Slobodne zone

Izvor: B92, 09.Nov.2012, 19:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Libanski film laureat Slobodne zone

Pobednički film ovogodišnjeg festivala Slobodna zona, prema glasovima publike, je film libanske rediteljke Nadin Labaki "Gde idemo sada?", za koji će festival otkupiti televizijska prava i prava za prikazivanje na turneji Slobodne zone u 30 gradova Srbije.

Kako su gledaoci Slobodne zone glasali, na drugom mestu je "Marli" oskarovca Kevina Mekdonalda, zatim "Nije ti život pjesma Havaja" rediteljke Dane Budisavljević, četvrto mesto je zauzeo film "Ponovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zajedno" (deset godina nakon rata) norveškog reditelja Jana Haukelanda i peto mesto je pripalo filmu "Gospodin Lazar".

Radnja filma "Gde idemo sada" odvija se u selu u kojem su crkva i džamija jedna do druge i u kojem žene pokušavaju da odvrate svoje podivljale i besne muževe od verskog rata. Žene žale za sinovima, muževima i očevima koje su izgubile u prethodnim sukobima i ujedinjuju se kako bi zbunile svoje muževe najzanimljivijim trikovima kojih mogu da se dosete - od lažnog čuda do unajmljivanja ukrajinskih striptizeta.

Nadin Labaki je libanska glumica i filmska rediteljka. Audio-vizuelnu umetnost je studirala u Bejrutu, i njen diplomski film "Pasterova ulica 11" je 1997. godine osvojio je nagradu za najbolji kratki film na Bijenalu arapskog filma koji organizuje Arapski institut u Parizu. Njen film "Karamel" imao je svetsku premijeru u Kanu 2007, a ostvarenje "Gde idemo sada?" prikazano je na istom festivalu 2011. godine u okviru programa Izvestan pogled. Nadin Labaki je glumila u brojnim filmovima, a u svom poslednjem se pojavljuje u ulozi Amal.

Film "Gde idemo sada" je 2011. godine dobio specijalnu nagradu publike na Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu, nagradu publike na Međunarodnom filmskom festivalu u San Sebastijanu i nagradu publike za najbolji igrani film na Filmskom festivalu Doha-Tribeka.

Slobodna zona dodeljuje i nagrade publici za najbolju recenziju/kritiku/kratak esej o jednom od filmova sa festivala. Rezenziju do 3.000 karaktera sa kontakt podacima treba poslati do 15. novembra na agresu: recenzija@freezonebelgrade.org. Nagrade pobednicima biće uručene desetog decembra na Međunarodni dan ljudskih prava u Kulturnom centru Rex.

Predsednik žirija za izbor najboljih recenzija je urednik kulture NIN-a Dragan Jovićević, direktor i selektor festivala Slobodna zona Rajko Petrović i jedna od dobitnica prošlogodinje nagrade Ivana Kolaković .

Osmo izdanje filmskog festivala Slobodna zona, na kome je prikazano 35 igranih i dokumentarnih filmova o najaktuelnijim društvenim i političkim temama, ove godine je posetilo preko 15.000 gledalaca.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Film libanske rediteljke pobedio na festivalu Slobodna zona

Izvor: Politika, 09.Nov.2012

BEOGRAD – Film libanske rediteljke Nadin Labaki „Gde idemo sada” pobednik je ovogodišnjeg filmskog festivala Slobodna zona, saopštili su organizatori festivala...Za taj film glasala je publika, a festival će otkupiti televizijska prava i prava za prikazivanje na turneji Slobodne zone u 30 gradova...

Nastavak na Politika...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.