Izvor: Blic, 31.Mar.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Leni Kravic protiv huškača
Leni Kravic protiv huškača
Roker Leni Kravic objavio je himnu za mir zajedno sa pop zvezdom iz Iraka, čime se pridružio sve dužoj listi muzičara koji su napisali antiratne pesme i objavili ih direktno na Internetu, kako bi zaobišli oprezno i često neprijateljski raspoloženo radio tržište. 'R.E.M', 'The Beastie Boys', Džon Melenkemp i bivši vođa benda 'Rage Against the Machine', Zak de la Roša, u proteklih nekoliko nedelja takođe su pustili na mrežu svoje antiratne >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pesme. Kravic je prošle nedelje u Majamiju snimio 'We Want Peace' (Hoćemo mir) – koju možete čuti na veb sajtu 'Rock the Vote' (www.rockthevote.org) – sa popularnim muzičarem iz Iraka, Kadim Al Sahirom, uz pomoć Palestinca Simona Šahina (gitara) i Libanca Džejmija Hadeda (udaraljke). Kravic kaže da je izabrao upravo ovu organizaciju zbog njenog čvrstog stava da mladi ljudi treba u prvom redu da se angažuju u politici i da brane slobodu izražavanja.
S obzirom da ankete pokazuju kako većina Amerikanaca podržava rat sa Irakom, radio stanice su vrlo oprezne kada je reč o emitovanju antratnih pesama. One obično nisu na listi želja urednika programa u ratnim vremenima, kada se svi naročito trude da udovolje ukusima većine slušalaca. 'U ovom slučaju, dve trećine Amerikanaca podržava rat. Bilo bi rizično da radio stanice prve istupe protiv mišljenja većine,' kaže Rič Majer, predsednik 'Medijabaze', jednog odeljka Udruženja američkih radio-stanica. Ostali umetnici, međutim, pokušavaju da stvari učine nešto jasnijim. Producenti dugo očekivanog Madoninog spota 'American Life' kažu da pesma nije antiratna, već da ona promoviše mir. Ipak, kontroverzni video koji je prati navodno predstavlja divu u vojničkom odelu kako baca granate, dok po ekranu sevaju slike_arhiva manekenki, vojnika i krvavih beba. M.K.










