Izvor: Blic, 15.Maj.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kusturica i Tanović dele nagrade

Kusturica i Tanović dele nagrade

Specijalno za 'Blic' iz Kana

Svečanom projekcijom francuskog filma 'Fanfan Lala' u režiji Žerara Kravčika sinoć je otvorena ovogodišnja najveća filmska smotra na svetu, koja u okviru glavnog i nekoliko pratećih programa, treba da predstavi najznačajnija ostvarenja prošlogodišnje filmske produkcije. U oficijelnoj selekciji je ponovo najviše francuskih ostvarenja, pet čistih i još tri u koprodukciji. Od autora ovogodišnjih >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << filmova najviše pažnje privlače francuski veterani Klod Miler, Andre Tešine, Bertran Blije i naturalizovani Čileanac Raul Ruiz, Italijan Pupi Avati, Amerikanci Gas van Sant, Klint Istvud i Vinsent Galo, te renomirani danski autor Lars von Trir, čiji film 'Dogvil', sa Nikol Kidman u glavnoj ulozi, važi za favorita.

Nagrade će ove godine dodeljivati devetočlani žiri, u kome su takođe tri člana iz Francuske, reditelj Patris Šero i glumci Žan Rošfor i Karin Viard. Tu su još i američki starovi Meg Rajan i reditelj Stiven Soderberg, bosansko-belgijski reditelj Danis Tanović, kineski autor Džiang Ven, indijska glumica (i mis sveta 1994) Aisvaria Rai, te kao deveti član italijanski književnik Eri di Luka, u čijoj biografiji osim datuma rođenja stoji samo to da je napisao dve knjige i da je za vreme jugoslovenskog rata bio šofer u humanitarnim organizacijama na bosanskoj strani. Predsednik žirija u konkurenciji kratkih filmova ove godine je Emir Kusturica. Pored Tanovića i Kusturice, na festivalu su prisutna još dva člana sa 'naših prostora', oba u selekciji 'Cinefondation' u kojoj se predstavljaju dela najtalentovanijih studenata filmskih škola širom sveta. Čast da ove godine predstavlja uglednu parisku školu 'Femis' pripala je Vladimiru Perišiću, koji trenutno sa majkom Nadom Popović-Perišić živi u Parizu, dok će beogradski FDU predstavljati Pavle Vučković.

U obilju raznih pratećih aktivnosti, koje svake godine prate festivalske projekcije, treba izdvojiti još retrospektivu posvećenu velikanu svetske kinematografije Federiku Feliniju, omaž Žani Moro i posebno pripremljenu svečanost u čast nedavno preminulih zaslužnih aktera francuske kinematografije Morisa Pijale i Daniela Toskana de Plantijea.

Srđan Knežević

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.