Izvor: Blic, 01.Apr.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Koncert za antologiju

Koncert za antologiju

Kako se maestro Bojan Suđić ovih dana snalazi sa 300 šiparica i isto toliko tinejdžera koje pokušava da pretvori u jedinstven ansambl koji će složno i poletno izvesti jednu od najvećih scenskih kantata 20. veka 'Karminu Buranu' Karla Orfa?

- Savršeno, nonšalantno, duhovito, šarmantno - kažu učenici devet muzičkih škola Srbije koji se spremaju da izađu na veliku scenu Centra 'Sava' u petak, 4. aprila, uveče.

- Promišljeno, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << polako, bez pritisaka, svestan da je najvažnije da im održim nivo koncentracije, da od njih 600 napravim homogen ansambl i da ih motivišem da sviraju i pevaju najbolje što mogu - kaže za 'Blic' Bojan Suđić, koji se oduševljeno uključio u poduhvat i obezbedio vrhunske soliste za koncert u Centru 'Sava'.

Iz Kraljevske opere u Stokholmu, gde je stalni gost-dirigent, dovodi u Beograd tri zvezde - sopran Hilde Leidland, tenora Žaka Radinsona (švedsko umetničko ime Žarka Stojiljkovića, bivšeg soliste ansambla 'Muzika antika'), dok bariton Jasper Taube stiže u Beograd pravo sa scene 'Metropolitena'. Na sceni SC njih troje nastupaju s malim horom vršačke niže muzičke škole 'Josif Marinković', orkestrom od oko 200 i horom i od preko 400 izvođača beogradskih muzičkih škola 'Vučković', 'Slavenski', 'Stanković', 'Manojlović', 'Jenko', 'Lisinski' i 'Konjović'. Novosadska muzička škola 'Isidor Bajić' sama daje 120 izvođača.

- Kad smo početkom školske godine u Zajednici muzičkih škola Srbije pokrenuli ovaj projekat, želeli smo da u SC dovedemo decu iz svih muzičkih škola Srbije. Pokazalo se da je to moguće organizovati, ali ne i isfinansirati - kaže za 'Blic' Dušan Jovanović, direktor MŠ 'Vojislav Vučković', koordinator projekta i jedan od Suđićevih pomoćnih dirigenata, u čijoj je nadležnosti deo mladih duvača.

Jovanović je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Centru 'Sava' rekao da je Vlada obećala pomoć, ali da još nije stigao ni dinar. Samo je za autobuski prevoz dece iz Novog Sada potrebno 200.000 dinara dnevno (dogovoreno je s prevoznicima da će im jednom platiti), dok Jovanović lično obilazi privatne pekare i pokušava da obezbedi užinu klincima koji i po deset sati dnevno provode na probama. - Biće to antologijski koncert - najavila je Branislava Lješević, direktorka SC. - Nikada dosad se toliko mladih, talentovanih muzičara nije okupilo na jednom mestu. Sigurni smo da će to biti jedan od najvećih muzičkih spektakla organizovanih u poslednjih 30 godina u Srbiji. R. Mevorah Svi bi u koncertmajstore

- Svima im je bilo toliko stalo da se istaknu da uopšte nije bilo lako odrediti vodeće pozicije - priča Bojan Suđić, koji je juče počeo s probama čitavog ansambla. - Čak sedmoro je smatralo da treba da budu koncertmajstori! Inače, 'Karmina' je savršeno odabran komad, jer svi imaju mogućnost da zagrizu veliki deo kolača i da se osećaju važnima na sceni. Oskudica basova

Antologijski đački koncert pomogli su svi kojima smo se obratili - kaže Dušan Jovanović. Centar 'Sava' je u špicu sezone odvojio sedam dana za probe, Milan Mihajlović, dekan FMU, i Beogradska filharmonija dali su instrumente, a u horu će se, pored golobradih, naći i bradati basovi. U zadnji čas ispostavilo se da nam ti glasovi nedostaju i u školskim horovima.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.