Kako pamtimo Nadeždu

Izvor: SEEcult.org, 12.Nov.2015, 13:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako pamtimo Nadeždu

Umetnička galerija “Nadežda Petrović” u Čačku predstavlja od 12. novembra izložbu “Kako pamtimo Nadeždu – umetnik i kultura sećanja” koja je rezultat dvomesečnih interaktivnih predavanja i radionica, učeničkih istraživanja i kreativnih aktivnosti.

Na radionicama su učestvovali đaci Gimnazije i Umetničke škole u Čačku.

Projekat je zasnovan na ideji da se čačanski srednjoškolci podstaknu na razmišlјanje o razlozima zbog kojih bi – bilo na individualnom >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEcult.org << nivou, kao pojedinci, bilo na kolektivnom, kao deo grad, trebalo da baštine lik slikarke Nadežde Petrović. Trebalo je da odgovore i na koji bi način to učinili i da li je simbolički potencijal Nadežde Petrović dovolјno iskorišćen i prepoznatlјiv na lokalnom nivou.

Uz kratki dramski program učenika OŠ “Sveti đakon Avakum” iz Trnave, otvaranje izložbe pratiće predavanje profesora na Katedri za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Dragana BulatovićaSlika i smrt u periodizaciji srpske moderne”.

Autori projekta su Marija Vasilјević, Mina Lukić i Jasmina Novaković, doktorantkinje muzeologije i heritologije Centra za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Projekat je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

Umetnička galerija “Nadežda Petrović” u Čačku obeležava do kraja godine raznovrsnim programom vek od smrti velike srpske slikarke. Stogodišnjica smrti Nadežde Petrović , koja je preminula kao dobrovoljna bolničarka za vreme Prvog svetskog rata, obeležava se i drugim gradovima različitim programima, kojima se podseća na njeno umetničko stvaralaštvo, humanitarni rad i aktivno društveno-političko delovanje.

Tako će u Domu Vojske Srbije 19. novembra biti otvorena izložba “Nadežda Petrović” sa više od 70 dela iz zbirke Narodnog muzeja u Beogradu, koja upućuju u sva njena stvaralačka razdoblјa od 1898. do 1913, a istovremeno i u tokove secesije, simbolizma, ekspresionizma, impresionizma i fovizma kod nas i u svetu.

Nadežda Petrović preminula je 3. aprila 1915. godine od tifusa, negujući ranjenike u vojnoj bolnici u Valjevu.

(SEEcult.org)

Nastavak na SEEcult.org...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEcult.org. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEcult.org. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.