KULT JOSIPA BROZA  Seljak, vojnik, ilegalac, državnik

Izvor: Blic, 04.Jul.2015, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

KULT JOSIPA BROZA Seljak, vojnik, ilegalac, državnik

Monumentalno delo „Život, stradanja i borba naroda na području kraja predsednika Josipa Broza Tita, od srednjeg veka do oslobođenja“ opet u Muzeju „25. maj“.

Zidna slika Raula Goldonija (1919-1983), hrvatskog akademskog slikara, vajara i dizajnera, nastala je 1963. kao deo total dizajna u enterijeru novootvorenog muzeja. To monumentalno delo nastalo je 1963. na zidu prvog sprata Muzeja „25. maj“, restaurirano je i u subotu od 13 časova moći će posle 19 godina da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << se vidi.

- Goldoni je radove na toj monumentalnoj slici (4,4 x 14,6 m) izveo uz saradnju Margite Trkulje, akademske slikarke iz Zagreba, za manje od dva meseca. Zadata tema realizovana je kroz prikaz bune slovenskih seljaka na prostoru Hrvatskog zagorja čiji je vođa bio Matija Gubec, s jedne strane vrata, koja kompoziciju dele na dva jednaka i „ravnopravna“ dela, i Narodnooslobodilačke borbe s druge strane - kaže istoričarka umetnosti Ana Panić, kustos Muzeja istorije Jugoslavije.

Relacija Gubec - Tito trebalo je, dodaje Panićeva, da pruži neophodnu istorijsku perspektivu klasne borbe za ravnopravnost, a povezivanje seljačke bune i partizanskog pokreta naglašavalo je taj kontinuitet borbe južnoslovenskih naroda za bolji život, koja je započela 1573, a završila se 370 godina kasnije trijumfom Partizana.

„Putovanja mira“

Na suprotnom zidu gornjeg hola muzeja je reljefna mapa Titovih „putovanja mira“. Mapa predstavlja deo autentične zidne dekoracije objekta Muzej „25. maj“.

- Time je Gubec postao samo jedno poglavlje u mitu o Narodnooslobodilačkoj borbi, koja decenijama nakon Drugog svetskog rata ostaje jedan od najjačih homogenizujućih društvenih i integrativnih faktora u Socijalističkoj Jugoslaviji. To povezivanje trebalo je da podseti i na siromašno i seljačko poreklo Josipa Broza, koji je kao i Gubec bio narodski vođa i od politički progonjenog ilegalca preko lidera vojnog pokreta izrastao u krupnu političku figuru - objašnjava Panićeva.

Goldinijeva slika bila je dostupna posetiocima Muzeja istorije Jugoslavije do 1996, kada je zbog potreba programa Oktobarskog salona prekrivena platnom, a ispred nje podignut zid od rigipsa. Platno je skinuto u februaru 2011, dok je zid ovog juna uklonjen. Osim brojnih mrlja, nastalih usled prodora boje kroz platno tokom krečenja panoa, na slici su bile vidljive promene koje ukazuju na posledice neadekvatnih uslova i naglih promena vlažnosti vazduha u prostoriji, što je dovelo do ljuspanja bojenog sloja u donjoj zoni. Konzervacija i restauracija slike počela je novembra prošle godine, a završena je ovog maja u saradnji sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture i FPU u Beogradu, odsek Konzervacija i restauracija.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Zidna slika Raula Goldonija

Izvor: Studio B, 04.Jul.2015

U Muzeju 25. maj je, posle 19 godina, otkrivena zidna slika Raula Goldonija iz 1963. godine "Život, stradanja i borba naroda na području kraja predsednika Josipa Broza Tita, od srednjeg veka do oslobođenja"...Direktorka Muzeja istorije Jugoslavija Neda Knežević rekla je da su radovi na konzervaciji...

Nastavak na Studio B...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.