
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Jun.2022, 16:57
Gojković : Značajna podrška OEBS-a kroz aktivno učešće
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković sastala se danas sa predstavnicom OEBS-a za slobodu medija Terezom Ribeiro, koja boravi u poseti Srbiji, saopšteno je iz ministarstva.
Gojković je izrazila uverenje da će ova poseta doprineti daljem unapređenju komunikacije i saradnje, i istakla da ministarstvo i vlada Srbije posvećeno rade na jačanju integriteta novinarske profesije i stvaranju okruženja koje pogoduje slobodi izražavanja i slobodi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << medija.
Gojković je zahvalila na aktivnom učešću Misije OEBS-a u izradi strateških i planskih dokumenata u proteklom periodu, kao što su Strategija razvoja sistema javnog informisanja i Akcioni plan za sprovođenje Strategije, kao i na doprinosu Misije OEBS kroz učešće u radu Radne grupe za praćenje sprovođenja Akcionog plana za primenu medijske strategije i Radne grupe Vlade Srbije za bezbednost i zaštitu novinara.
Ona je naglasila da je u cilju posvećenog, transparentnog rada na unapređenju okruženja za bezbednost novinara Vlada Srbije 2020. godine obrazovala Radnu grupu za bezbednost i zaštitu novinara i da su napravljeni dobri i odlučni koraci.
Ministarka kulture i informisanja je podsetila da je pokrenuta SOS linija za prijavljivanje pretnji i napada na novinare, da je izrađena Platforma za evidenciju napada i pritisaka na novinare, kao i da je posebno značajno opšte obavezujuće uputstvo Tužilaštva za hitno postupanje u rešavanju slučajeva napada na novinare.
Posebno je ukazala na to da Ministarstvo aktivno radi na sprovođenju Medijske strategije i Akcionog plana i napomenula da će nakon formiranja parlamenta i vlade, biti završen rad na izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, i da je Radna grupa za izradu ovog zakona formirana na inkluzivan i transparentan način.
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija Tereza Ribeiro je navela da OEBS podržava napore na sprovođenju Medijske strategije i Akcionog plana, te da očekuje da se nakon završetka izbornog procesa radi punim zamahom kako bi se postigli očekivani rezultati.
Ribeiro je naglasila da je pitanje bezbednosti novinara izuzetno značajno za OEBS i da je neophodno da postoji puna svest nadležnih organa o važnosti ovog aspekta zaštite novinara, te da je važno da se sve pretnje novinarima ozbiljno razmatraju, a da posebnu pažnju treba obratiti na one pretnje koje se upućuju putem interneta.
Ribeiro je napomenula da je OEBS pokrenuo projekat o bezbednosti novinara, koji ce biti promovisan u Beču, kako bi se napravio pregled stanja kako se sprovode preporuke sa ministarskog sastanka iz 2018. godine i da se pruže preporuke zemljama članicama, kao i da očekuje učešće Srbije.
Gojković i Ribeiro su razgovarale i o značaju transparentnosti projektnog sufinansiranja medija, kao i otvorenosti institucija prema medijima u kontekstu slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja, navedeno je iz ministarstva.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...