Izvor: Politika, 11.Jun.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Duh i istorija Beograda
Srpska književna zadruga i Prosveta objavile nova izdanja knjiga posvećena našem glavnom gradu
„Dobri stari Beograd” naziv je trilogije, već trećeg kompleta knjiga koje Srpska književna zadruga objavljuje o svevremenom beogradskom duhu i njegovim znamenitim ljudima. Knjige je, kao i prethodnih šest, priredio Zadrugin urednik i naš poznati književnik Dragan Lakićević, poznavalac starih knjiga i periodike, i naslovio ih „Stari izgled Beograda”, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << zatim „Beograd koji pamtimo” i „Moj beli grade, poezija o Beogradu”.
Juče je u Skupštini grada Beograda, povodom predstavljanja troknjižja SKZ-a o dobrom starom Beogradu, priređena lepa svečanost, koju su uveličali Momo Kapor, Nina Novićević, Srba Milin i „Astrali”, hor Osnovne škole „Miloš Crnjanski”, pod dirigentskim rukovodstvom Danijele Ivanović.
Nina Novićević, upravnik Srpske književne zadruge, govorila je o tradiciji ove naše izdavačke kuće da objavljuje dela koja svojom pouzdanošću i popularnošću osvetljavaju ono što spaja prošlost i sadašnjost Beograda, a ukratko je i predočila i sadržaj upravo objavljenih naslova.
„Stari izgled Beograda” sastoji se od zapisa, svedočenja i istraživanja pisca i publiciste Vladislava St. Kaćanskog o društvenom, porodičnom, privrednom i zabavnom životu Beograda u drugoj polovini 19. veka, poslednje godine pod Turcima i prve godine oslobođenog Beograda. „Beograd koji pamtimo” sećanja su na Beograd iz prve dve decenije 20. veka, Aleksandra Deroka, Milana Đokovića, Predraga Milojevića, Mate Miloševića i drugih. „Moj beli grade” izbor je poezije o Beogradu, ponajviše iz 19. i 20. veka. Lakićević je naglasio da su osim majke, drage i otadžbine, pesnici najviše pevali o Svetom Savi, Kosovu i Metohiji, kao i o Beogradu.
Momo Kapor, slikar koji je bojama i rečima ovekovečio Beograd, nadahnuto je juče o njemu govorio:
– Prelistavajući ovu trilogiju, jedinstvenu u našem izdavaštvu, primetio sam da, od onih ljudi koji su o Beogradu najlepše pisali, gotovo niko nije rođen u ovom gradu. Pa i Dušan Radović, koji nas je svako jutro budio, rođen je u Subotici. Došljaci su u ovoj prestonici vetrova puštali korenje i rađali „rođene Beograđane”. Ove knjige značajne su za njih koliko i za one koji više ne žive u Beogradu.
-----------------------------------------------------------
Siluete starog Beograda
I u beogradskoj „Prosveti” upravo je objavljeno jedno delo o Beogradu: treće, dopunjeno, izdanje knjige „Siluete starog Beograda” autora Milana Jovanovića Stojimirovića (1898–1966), u okviru novopokrenute edicije „Beogradske slike”. Milan JovanovićStojimirović bio je ataše za štampu pri Jugoslovenskoj ambasadi u Berlinu 1929. godine i direktor novinske agencije „Avala”, načelnik Publicističkog odeljenja Ministarskog saveta, i bio je čovek od poverenja predsednika vlade Milana Stojadinovića. U ovom izdanju nalaze se 24 do sada neobjavljena teksta o ličnostima negdašnjeg Beograda, koja su pronađena u zaostavštini Dušana Papadopulosa, naslednika autorskih prava Milana Jovanovića.
M. Vulićević
[objavljeno: 12/06/2008]
















