Đavolji kolosek na slovenačkom

Izvor: B92, 16.Nov.2013, 18:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Đavolji kolosek" na slovenačkom

Roman "Đavolji kolosek" pisca i novinara Bojana Bosiljčića objavljen je na slovenačkom jeziku, pod nazivom "Vražje tirnice", saopštila je beogradska izdavačka kuća "Laguna".

Knjigu u Sloveniji izdao je Javni sklad Slovenije za kulturne delatnosti u kooperaciji sa ambasadom Srbije. Prevodilac je Lena Đokić.

Roman "Đavolji kolosek" prvi put objavljen je 1995. godine.

Recenzent knjige, direktorka Foruma slovenskih kultura Andreja Rihter napisala je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da je "Đavolji kolosek" bolna pripovest o vremenu kada se Jugoslavija politički raspala, povlačeći u svoj pakleni vir lične i generacijske priče koje su tim raspadom bile duboko pogođene i uništene".

Prema njenim rečima, "Đavolji kolosek" veoma osećajno pripoveda čitavu tragiku toga vremena.

"Na početku kroz putešestvije trojice prijatelja koji krstare Jadranskom obalom, a potom kroz klasičnu ljubavnu priču Borka i Marije. Danas ponovo oživljavamo prijateljstvo i poštovanje – među narodima, prijateljima, porodicama", napisala je Andreja Rihter,

nekadašnja ministarka kulture Slovenije.

Pisac i novinar Bojan Bosiljčić rođen je 1957. Objavio je romane "Uzaludni" i "Đavolji kolosek", kratke priče "Moraš me jednom opet ovde dovesti" i putopis iz Istre "Pulske mažoretkinje ne gaze strojevi korak".

Na Televiziji Beograd bio je autor serijala "Razgolićeni grad". Pokretač je kulturnog nedeljnika "Metropolis", autor je filmova (scenario i režija) "Vrelina đavola u Beogradu: Čarls Bukovski" i "Dušan", posvećen Romu Dušanu Jovanoviću, kog su u centru Beograda

ubili skinhedsi.

Pokretač je regionalnog kulturnog mesečnika "Ex Yu kult", koji se sa prilozima iz Ljubljane, Zagreba, Sarajeva i Skoplja emitovao 2001. i 2002. godine.

Roman "Đavolji kolosek" bio je u izboru 20 najboljih za NIN-ovu nagradu 1995. godine. Reizdanje je izašlo u Laguni 2011. godine.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Bosiljčićev “Đavolji kolosek“ na slovenačkom

Izvor: Akter, 16.Nov.2013

Roman "Đavolji kolosek" pisca i novinara Bojana Bosiljčića objavljen je na slovenačkom jeziku

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.