Deset najpoznatijih ruskih televizijskih serija

Izvor: Vostok.rs, 02.Dec.2018, 15:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Deset najpoznatijih ruskih televizijskih serija

Ruski super hitovi u svetu TV serija – od mafije i ludaka do junaka našeg doba sa ljubavnim problemima. 1. Granica. Romansa u tajgi (2000)
 
Aleksandar Mita/Škola-studiя Aleksandra Mittы, 2000. Radnja serije se odvija na Dalekom istoku u malom garnizonu na granici s Kinom 1970-ih godina. Lepa medicinska sestra se zaljubljuje u mladog poručnika, ali već je udata za čoveka koji joj nikad ne bi dozvolio da ga ostavi. Ova ljubavna drama usred močvare ostala je zapamćena po prvoj hit ulozi Renate Litvinove, pesmama grupe „Ljube“, mravima u ljubavnoj sceni, mnoštvu akcija i neočekivanom raspletu. Mini serija Aleksandra Mite bila je i ostala jedan od najpopularnijih projekata ruske televizije. 2. Sašina ekipa (2002)
Dileri, lukavi KGB agenti, reketaši, korumpirani političari i nežne violinistkinje koje postaju žene bandita. „Sašina ekipa“ ili na ruskom „Brigada“ je kultna TV serija 2000-ih. To je priča o četiri mladića koji na velika vrata ulaze u svet kriminala. Autori ne kriju da su inspiraciju za seriju pronašli u „Kumu“ i „Licu sa ožiljkom“, kao i u stvarnim ruskim kriminalcima 90-ih godina.  3. Tajga. Kurs preživljavanja (2002)
 
Aleksandar Aravin, Igor Porubljev, 2000. Pad aviona usred neprohodne tajge i borba za opstanak. Ova je serija ruski pandan „Izgubljenima“, samo što je snimljena par godina ranije. Društvo je i ovde šaroliko: kriminalac krivih zuba, zaljubljeni par, zgodna plavuša, mila starija gospođa, šmeker, bolesna majka... Pitanja su očekivana: ko će prvi umreti, ko će poludeti, koga će pojesti medved i ko će se spasiti. 4. Likvidacija (2007)
 
Sergej Ursuljak/Central Partnership, 2007. Radnja se odvija u posleratnoj prepunoj kriminalcima Odesi. Staljin poručuje maršalu Žukovu da očisti grad. Lov naoružanih do zuba razbojnika koji planiraju da zauzmu Odesu poveren je dvojici inspektora.  Serija je dobila najbolje ocene čim je izašla. Ne nedostaje joj brutalnih scena i živih dijaloga.  5. Kratki kurs srećnog života (2012)
 
Valerija Gaj Germanika/Pervый kanal, 2012. Četiri žene rade u istoj agenciji za zapošljavanje i jedino što imaju zajedničko je to da su sve nesretne. Tu su i nezainteresovani muževi, i deca koja odrastaju bez očeva i sumnjivi načini pronalaska muškarca za dugu vezu.  „Kratki kurs“ je „Seks i grad“ u kojem su se sve junakinje našle u depresiji u Rusiji. 6. Otapanje (2013)
Šezdesetih godina, vremena posle Staljinove smrti mnogi se sećaju kao vremena nade i snova, „zlatnog doba“ Rusije, kada se sve odjednom činilo mogućim. Međutim, blistavi idealizam se vrlo brzo ruši. Serija pokazuje kako je zaista izgledalo to poznato sovjetsko otapanje?  7. Slatki život (2014)
 
Andrej Džunkovski, David Kočarov/TNT, 2014. Kažu da je najnepristojnija ruska serija. Ovo je priča o intimnom životu moskovske srednje klase, sa puno psovki, golotinje i nepristojnih smešnih situacija. Priča o široko rasprostranjenoj seksualnoj frustraciji, ali bez očajanja.  8. Metoda (2015)
Rodion Meglin, mračni detektiv samotnjak juri manijake i deli pravdu. Kriminalistička serija istovremeno podseća na „Dekstera“ i na prvu sezonu „Pravog detektiva“, preseljenih u rusku stvarnost. Međutim, serija je posebna po tome što se temelji na stvarnim serijskim ubistvima u Rusiji u proteklih dvadeset godina. 9. Neverstva (2015)
Glavni ženski lik traži načine kako da ne umre od dosade. Jelena ima skroman posao, mali stan, bezveznog muža i dvojicu takođe bezveznih ljubavnika (kasnije i trećeg), prijateljicu iz mladosti i jednu veliku tajnu koju čuva za kraj.  10. Spavači (2017)
 
Jurij Bikov/Art Pictures Group, 2017. Serija je premijerno prikazana na Prvom kanalu i odmah je doživela veliki uspeh i izazvala veliki skandal. U središtu ove špijunske drame je pukovnik FSB-a Rodionov, koji otkriva „spavače“ američkih obaveštajnih službi i jednog stručnjaka za obojene revolucije.  Reditelj „Spavača“ Jurij Bikov (kao i „Metode“) je nakon premijere zatvorio svoj Fejsbuk nalog i najavio da će se verovatno povući iz sveta filma zbog komentara da je serija čista ruska propaganda. Da li je zaista tako ocenite sami.  Jekaterina Sineljščikova, Russia beyond

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.