Izvor: Blic, 13.Sep.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
'Dani evropske baštine'
'Dani evropske baštine'
Manifestacija 'Dani evropske baštine' biće održana ovog vikenda u Smederevu, Beogradu i drugim gradovima širom Srbije, kao deo istoimene evropske akcije čiji su ciljevi: afirmacija kulturnog identiteta i različitosti, upoznavanje s nasleđem, a time i produbljivanje međusobnog razumevanja ljudi iz različitih sredina.
- Inicijativa za uvođenje 'Dana evropske baštine' potekla je od Saveta Evrope 1991. godine, a do sada se uključilo 48 >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zemalja. Kod nas je manifestacija prvi put održana prošle godine, kada je u organizovanom obilasku dvorova, muzeja i drugih znamenitosti učestvovalo oko 5.000 građana - podseća koordinator akcije u Beogradu Jovo Anđić. Centralna svečanost ovoga puta biće u Smederevu, shodno temi manifestacije posvećene 2003. godine, tvrđavama, i u celini očekuje se animiranje znatnijeg broja posetilaca nego prethodne godine.
U samom centru Beograda, ispred službenog ulaza u Narodni muzej, u podne, biće priređena izložba na otvorenom pod geslom: 'I trg je muzej' s kopijama dela iz Narodnog muzeja u Beogradu, dok će deca iz beogradskih osnovnih škola moći da učestvuju u akciji 'Oslikajmo Trg', oba dana vikenda. Među suorganizatorima akcije je i Centar za aktivnosti invalidnih lica, čiji generalni sekretar Damjan Tatić najavljuje podizanje još jedne rampe u Narodnom muzeju, koja će omogućiti pristup osobama u kolicima.
Tokom vikenda biće organizovane ture s vodičem kroz Beogradsku tvrđavu, po Dorćolu, Vračaru, Savamali, Bulevaru mira i Zemunu, zatim obilazak Kraljevskih dvorova na Dedinju, kao i poseta muzejima, uz pratnju kustosa. Ulaz je besplatan, ali uz prethodno prijavljivanje za određene grupe i termine.
U Beogradskoj tvrđavi, građanima će biti omogućeno razgledanje, inače zatvorenih, objekata - Rimskog bunara, Sahat kule i Kazamata kod Vojnog muzeja.
Specijalni program predviđa razgledanje grada s reka tokom vožnje brodom, kao i obilazak okoline Beograda - izlet do Barajeva i pešačku turu po Avali, uz stručnu pratnju prirodnjaka i geologa.
U akciju se uključio i Muzej kinoteke koji će ovog vikenda prikazivati stare filmove o Beogradu, a Muzej Nikole Tesle prirediće projekciju 'Svedočanstva o Tesli iz naših filmskih arhiva'. Lj. J.








