Buket umetnosti na večitom ledu

Izvor: Vostok.rs, 02.Okt.2011, 22:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Buket umetnosti na večitom ledu

02.10.2011. -

U najsevernijem gradu sveta – ruskom Noriljsku, koji se nalazi u Sibiru, iza polarnika, prvi put se održava Međunarodni festival severnih gradova Paralele.

Pozorišne trupe, muzičari, umetnici, fotografii i modni kreatori su stigli u Noriljsk iz zemalja, čiju teritoriju preseca 69. paralela. To su Kanada, Island, Grenland, Norveška, Finska, SAD. Mnogi kolektivi su izvršili nekoliko presedanja s aviona na avion da bi stigli u Noriljsk. Međutim, bez >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << obzira na teškoće, svi su se učesnici radosno odazvali pozivu, - ispričala je u intervjuu Glasu Rusije organizator festivala Jekaterina Gajeva.

Takav poziv u Rusiju je svakako neobičan, - kaže ona. Uglavnom svi znaju Moskvu, Sankt-Peterburg. Što se tiče dolaska u Sibir, i to iza polarnika, to je jedinstveno iskustvo. Svakako, sve je to zainteresovalo, jer mnogi nemaju pojma šta ima u Sibiru. Naši gosti će to videti.

Ni oštra klima, ni polarna noć, ni večiti led, ni udaljenost od krupnih kulturnih centara zemlje ne mogu da ometaju raznovrsni stvaralački umetnički život Noriljska. U vreme festivala je on stekao nove boje. Naprimer, na pozornici gradskog dramskog pozorišta – to je nasevernije pozorište ne samo u Rusiji, već i u svetu – održavaju se priredbe koje imaju visoka međunarodna priznanja. Postavka Metamorfoza prema priči Franca Kafke, koju predstavlja pozorište iz Rejkjavika, dobila je prestižnu Evropsku pozorišnu nagradu. Rukovodilac trupe iz norveškog glavnog grada Osla Karštajn Soli poziva stanovnike grada da upoznaju jedinstveni projekat – Dete Gota: glumci će pomoći roditeljitma da shvate kako prihvataju umetnost bebe od nule do tri godine. Rok-grupa iz Finske Glodari pripremila je veseli čas finskog jezika. Njihova sunarodnica, modna kreatorka iz Helsinkija Liisa Jokinen predstavlja kolekciju, koja je odraz ulične mode Finske. Za uzvrat su norilski kreatori mode predstavljaju osobine etničkih nošnji malobrojnih naroda Tajmira.

Između ostalog, organizatori festivala severnih gradova sveta imali su ne samo umetničke, već i u nekoj meri istraživačke zadatke. Kako kaže Jekaterina Gaeva, Noriljsk je industrijski grad, sagrađen na večitom ledu, gde je malo drvce već događaj. Kada smo odlučili da se festival održi upravo u Noriljsku, hteli smo da saznamo kako osobine njegove geografije i klime utiču na stvaralaštvo, na percepciju ljudi koji žive u takvim uslovima?

To je upravo jedan od ciljeva tog festivala: otkriti osobine, složene momente. Naš festival s njegovim raznovrsnim programom je interesantno iskustvo. Bez sumnje, nastupi kolektiva na gostovanju mnogo utiču na ljude. Uverena sam: to će odrediti dinamiku kulturnog razvoja grada.

Festival Paralele u Noriljsku planira se učiniti redovnim. Prema zamisli organizatora, ruski grad će postati neophodna karika u kulturnom lancu severnih gradova sveta.

Izvor: Golos Rossii, foto: RIA Novosti

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.