Izvor: Politika, 01.Okt.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Autobiografika Duška Petričića
Retrospektivna izložba poznatog karikaturiste i ilustratora od večeras u Muzeju primenjene umetnosti
Izložba „Autobiografika” karikaturiste i ilustratora Dušana Petričića otvara se večeras u 19 časova u Muzeju primenjene umetnosti. Na izložbi će biti predstavljen izbor iz bogatog opusa ovog stvaraoca nastajao od 1965. godine do danas, a izložbu će otvoriti Ranko Munitić.
Autobiografika je retrospektivna izložba na kojoj će biti izloženi radovi >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << nastajali pre Petričićevog odlaska iz zemlje, tačnije, iz beogradskog perioda. Posetioci će imati priliku da vide neka od najznačajnijih rešenja za opremu dečje knjige, plakate i kalendare, kao i karikature i ilustracije koje su objavljivane u „Književnim novinama”, „Vidicima”, „Poletarcu”, „Kekecu”, „Večernjim novostima”, „TV Novostima”, „Ekonomskoj politici, NIN-u"Dušan Petričić autor je i crteža za animirane filmove, pozorišnu kostimografiju i špice za televizijske emisije.
U Toronto Petričić je otišao 1993. godine i stvarao karikature i ilustracije za New York Times Book Review, Wall Street Journal, Toronto Star i Scientific American. Ove radove publika će takođe moći da vidi na beogradskoj izložbi koja traje do 26. oktobra.
Dušan Petričić je svoj prvi veliki poduhvat u ilustraciji knjiga ostvario knjigom „Još nam samo ale fale”.
– Kada sam ovde ilustrovao knjige za decu, nikada nisam vodio računa da li je to namenjeno detetu od četiri ili osam godina – kaže Petričić. – Međutim, u Kanadi veoma vode računa o uzrastu. Nije isto da li je knjiga namenjena deci od tri do pet, ili deci od pet do sedam godina. U tom smislu, ovde sam bio opušteniji. S druge strane, Kanada je multikulturno društvo sa mnogo rasa i nacija, pa je trebalo voditi računa da ravnopravno budu zastupljeni crni, žuti, beli ljudi, oba pola. Za političku karikaturu nikada nisam imao naročitih problema.
I crtački postupak Dušana Petričića je, kao što primećuje kustos izložbe Slobodan Jovanović, drugačiji u odnosu na beogradski period. Crtež je, kaže Jovanović, složeniji, veći je naglasak na upotrebi boje, a likovi više nemaju okrugle duguljaste noseve i brkove, već špicaste ili kukaste noseve i različite fizionomije lica.
Dušan Petričić autor je ilustracija za upravo objavljenu knjigu Davida Albaharija „Ema i jež koji nestaje” (Cepter buk). Poslednji put priredio je u Beogradu izložbu u Galeriji Grafičkog kolektiva 1997. godine.
Upitan šta očekuje od izložbe, Duško Petričić odgovara da je za poslednjih 15 godina, koliko ne živi u zemlji, stasalo mnogo mladih ljudi koji po njegovom sudu ne znaju šta je on radio i šta radi.
– Zato su moja očekivanja da doprem do njih i podsetim na neke ljude kojih više nema. Svakako, mislim na Duška Radovića čiji duh nije onoliko prisutan u ovoj sredini koliko je potrebno. To je bio duh koji je izvršio uticaj na kompletnu kulturnu sredinu. On je jedan od onih likova u istoriji koji su postavili neoborive kriterijume i odredili ukus mnogih generacija, kaže Dušan Petričić.
Javno vođenje kroz izložbu poznatog karikaturiste zakazano je za 9. oktobar u 18 časova.
M. Đorđević
[objavljeno: 02/10/2008]
Život crtan uz smešak
Izvor: Večernje novosti, 01.Okt.2008
U Muzeju primenjene umetnosti "Autobiografika" Dušana Petričića. Izložba karikatura, ilustracija, plakata i kalendara
Izložba Dušana Petričića
Izvor: RTS, 02.Okt.2008, 19:37
Izložba "Autobiografika" karikaturiste i ilustratora Dušana Petričića otvara se večeras u 19 časova u Muzeju primenjene umetnosti. Na izložbi će biti predstavljen izbor iz bogatog opusa ovog stvaraoca, koji je nastajao od 1965. godine. ."Autobiografika"...





