Aplauzi za Čudo u Šarganu u Narodnom pozorištu

Izvor: Studio B, 21.Feb.2015, 11:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Aplauzi za "Čudo u Šarganu" u Narodnom pozorištu

Nova postavka poznate drame "Čudo u Šarganu" Ljubomira Simovića, u adaptaciji i režiji Egona Savina, premijerno je izvedena večeras na velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu.

Publika u prepunoj sali pozdravila je dugim aplauzom veliki glumački ansambl koji je oživeo galeriju likova - ljudi sa margine okupljenih u kafani Šargan.

Uloge su igrali Dušanka Stojanović Glid, Nataša Ninković, Hana Selimović, Ivan Bosiljčić, Aleksandar Đurica, Nebojša Kundačina, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << Predrag Ejdus, Branko Vidaković, Sloboda Mićalović, Boris Pingović, Bojan Krivokapić, Aleksandar Srećković i Nikola Vujović.

Scenograf je Geroslav Zarić, kostimograf Bojana Nikitović, muziku je izabrao reditelj, video i audio produkciju potpisuje Petar Antonović.

Predstavi je prisustvovao akademik Simović, koji je ovaj antologijski tekst napisao još pre četiri decenije. Komad je odmah postigao ogroman uspeh, na praizvedbi u Ateljeu 212 u režiji Mire Trailović.

Sve kasnije mnogobrojne predstave, u zemlji i inostranstvu, neizbežno su poređene sa tom prvom, pa je to slučaj i sa ovom najnovijom, za koju tek treba da se slegnu utisci premijerne publike.

Jasno je, međutim, da je drama i dalje aktuelna i da se bolno tiče savremenih gledalaca.

Predstava slika muke takozvanih običnih malih ljudi, njihova izneverena nadanja i egzistencijalne probleme, ali i njihove mane i zablude, na gorak način u sumornoj atmosferi, uz samo poneki duhoviti detalj.

Kako je uoči premijere izjavio reditelj Savin, Simović je veliki pesnik, dramatičar koji neobično snažno oseća "marginalce" i njihove sudbine.

U "Šarganu" je nesreća duboko usađena u životnu istinu, autentičnost je gotovo faktografska, ali je upakovana u poetski, metaforički jezik.

Ova univerzalna drama, u tumačenju Savina, na slojevit način priča o sreći i nesreći, imanju i nemanju, snovima i javi, političkoj sudbini i žrtvama srpskog naroda u proteklim ratovima.

 

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.