Adio, kauboju iz Samizdata

Izvor: B92, 09.Jun.2010, 13:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Adio, kauboju" iz Samizdata

Samizdat B92 u ediciji "Busola" predstavlja knjigu "Adio, kauboju" Olja Savičević - Ivančević. Roman paralelno izalazi u Hrvatskoj i Srbiji, a uskoro i u Nemačkoj.

"Adio, kauboju" je roman o netoleranciji, o nasilju, o drugima i drugačijima, u ovom slučaju o Danijelu, bratu Ruzinave i Braći Irokezima, o porodici u kojoj su ostale dve sestre i majka i njihovim odnosima, o generaciji koja se osipa, o lokalnom tranzicionom gazdi Vrdovđeku, o lažnim herojima Nedu Montgomeryju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i Anđelu s usnom harmonikom – jasno je, nalazimo se u srcu vesterna. Tu je i istraga jedne smrti, željezni konj u punom trku, misteriozno pismo, mejlovi, spisateljica gospođa 0, kućni porno-video... Roman je ispričan kroz poetske fragmente gustoće urana i opojnosti kanabisa, skakućući u vremenu i prostoru i skupljajući se prema kraju, velikom finalu s pucanjem i putovanjem.

Olja Savičević Ivančević rođena je 16.09.1974. u Splitu. Piše prozu, poeziju, novinske kolumne. Autorka je više pesničkih zbirki – od kojih je prvu objavila kao četrnaestogodišnjakinja – i knjige priča „Nasmijati psa" (2006). Za rukopis „Nasmijati psa" nagrađena je nagradom „Prozak" kao najbolji autor proze do trideset i pet godina; dobitnica je prve nagrade „Ranko Marinković" Večernjeg lista za kratku priču „Heroj" i nagrade „Kiklop" za najbolju zbirku poezije „Kućna pravila" (2007). I „Nasmijati psa" i „Kućna pravila" doživele su, nekoliko meseci posle prvog, i drugo izdanje.

Zbirka priča „Nasmijati psa", osim u Hrvatskoj i Srbiji, objavljena je u Nemačkoj pod nazivom „Augustschnee", te u Mađarskoj i Makedoniji. Po nekim pričama snimljeni su ili se snimaju kratki igrani filmovi. Prozni fragmenti i pesme Olje Savičević Ivančević prevedeni su na većinu evropskih jezika, i uvršteni u izbore i antologije. Roman "Adio, kauboju” paralelno izalazi u Hrvatskoj i Srbiji, a uskoro i u Nemačkoj. Olja Savičević Ivančević živi i radi u Splitu i u Korčuli. Plovi na Maloj vili.

"S lakoćom i bujnom maštom Olja Savičević ulazi u ljudske sudbine i misaone svetove. Ova mlada spisateljica zavređuje da bude otkrivena." Antje Strubel, Deutschlandfunk

"Originalna i samosvojna, bogatoga jezika, onostranih, pjesničkih vizija, nepredvidljiva i duhovita na način koji miješa Mediteran i Ionesca"" J. Boko, Slobodna Dalmacija

"Svjež i zvonak glas s juga, šarmantnim dalmatinskim dijalektom, ispripovijedao je neke nove priče o odrastanju u poslijeratnoj Hrvatskoj, one generacije koja je bila dovoljno stara da bi se sjećala rata i osjećala posljedice, ali odveć mlada bi u njemu doista i sudjelovala..." J. Pintarić, Nacional

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.