
Izvor: RTS, 29.Sep.2023, 15:57
Интимна прича о Ибру
Често се причало о загађењу Ибра и смећу на његовим обалама. Али Ибар ништа није крив. Ово је једна лепша и интимнија причуа о омиљеној краљевачкој реци.
„Стани, стани Ибар водо, али ако бисмо овако интерно окренули могли би рећи теци теци Ибар >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << водо“ каже Мирослав Павловић Кепо, Еколошки покрет Ибар.
Воду Ибра Краљевчани су увек знали да искористе. Била им магистрала, ледара и фрижидер.
“У време Карађорђа, у време Пљаке, војводе Пљаке овде су постојале воденице и главни снабдевач брашна устаника био је Карановац зато су сплавари имали доста посла., па су великим сплавовима углавном свиње превозили до Сталаћа, а од Сталаћа пут Пеште и Беча. Када је Ибар много ледио, секирама су разбијали лед и чували га за летњи период када су кафеџије и хотелијери куповали тај лед” објашњава Драган Драшковић, историчар.
Радили су али и уживали.
“Нама Краљевчанима је Ибар био више од мора, јер ми нисмо хтели да идемо на море” додаје Мирослав.
Ибарски стил пливања је постао и бренд.
“Мало се разликује од овог класичног, јер сви смо ми самоуки у пливању, нисмо ми се школовали у базенима, пливали смо по Ибру и што смо научили то је то” каже.
На Ибру, кажу риболовци, и риба најбоље гризе.
“Има скобаља и у Морави можда и више, али овај Ибарски је најслађи на свету” додаје он.
Свако је имао своје место на шљунковитој обали. Краљевчани их носе у срцу, ма где да су.
“Нас који смо рођени у овом делу Краљева зову Женевци, зато што смо се испод старе кафане Женева купали и за нас је ово била најлепша плажа на Ибру. Купали смо се и ноћу и дању. Спуштали се од казана на долеИбар је овде могао да се препешачи. Овде смо се дружили, славили рођендане, заљубљивали се” присећа се Ивана Миљковић, новинарка РТС-а.
Ибар тече и даље, упркос чувеној песми. Не сме да стане. Како да стане, онда би стало све у Краљеву. То је само метафорички речено да стане. Ибар не сме стати.