Izvor: RTS, 14.Maj.2023, 14:07

Почела са радом Радна група за подршку менталном здрављу и сигурности младих

Радна групе за подршку менталном здрављу и сигурности младих, која је формирана одлуком Владе Републике Србије одржала је прву седницу. Координисаће кризни одговор на потребе погођених особа – породица жртава, ученика и наставника, кроз хитне мере у оквиру пројекта >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << које ће спровести Институт за ментално здравље, саопштила је Канцеларија за сарадњу с медијима.
Радну групу, поред представника Владе Србије, сачињавају Милица Пејовић Милованчевић (Институт за ментално здравље), др Тамара Џамоња, председница Друштва психолога Србије, др Хана Кораћ (Институт за ментално здравље) и представници Уницефа.
Радна група ће координисати кризни одговор на потребе погођених особа – породица жртава, ученика и наставника, кроз хитне мере у оквиру пројекта које ће спровести Институт за ментално здравље.
Председница Владе Ана Брнабић захвалила је свим члановима што учествују у раду овог тела, јер је од изузетног значаја да радна група почне са деловањем што је пре могуће. Она је истакла да ће Влада Србије подржавати, пратити и координисати функционисање ове радне групе, али да ће главну реч водити стручњаци, чију ће сваку одлуку Влада "у потпуности испоштовати и спровести у дело".
Милица Пејовић Милованчевић је истакла да је ситуација у којој се читава земља нашла потпуно нова и представља нешто са чим се у својим каријерама до сада нису сусрели. Према њеним речима, неопходно је фокусирати се на децу и њихово ментално здравље, пре него на било шта друго, како би из свега овога изашли са што мање последица.
Тамара Џамоња је нагласила да је неопходно формирати специјализоване и сталне тимове, који ће се бавити појединачним стварима, као што су тимови за подршку деци, родитељима и наставницима. Она је истакла да је важно да се састави тих тимова не мењају, јер је људима којима је потребна помоћ такође потребна и извесна  врста сталности и предвидивости.
Радна група ће уз помоћ међународних партнера, Уницефа и земаља које су имале искуства са сличним трагедијама попут ове са којима се Србија суочава, предузети све даље кораке који подразумевају пружање подршке деци и њиховим породицама, као и културе сећања на све жртве. Искуство ових стручњака је драгоцено.
Поред Радне групе за подршку менталном здрављу и сигурности младих, одлуком Владе у четвртак су формирани и Савет за спречавање вршњачког насиља и Радна група за безбедност деце на интернету.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.