
Izvor: RTS, 17.Feb.2025, 14:45
Преговори о крају рата већ сутра, Путин шаље Лаврова у Ријад; европски лидери у Паризу о Украјини
Рат у Украјини 1.090. дан. У Ријаду је за 18. фебруар предвиђен почетак преговора Вашингтона и Москве о, између осталог, крају рата у Украјини. Володомир Зеленски каже да такви скупови, без учешћа Кијева, немају сврху. За то време, европски лидери у Паризу разматрају своју >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << стратегију према украјинском питању. Амерички државни секретар Марко Рубио уверава да ће и Европа и Украјина бити укључене у преговоре, када за то буде потребе. Са друге стране, Сергеј Лавров не види разлог зашто би Европа, уопште, била за преговарачким столом о Украјини.
Британски премијер Кир Стармер, немачки канцелар Олаф Шолц, генерални секретар НАТО-а Марк Руте и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен учествоваће данас, између осталих, на састанку у Паризу на којем ће се разговарати о Украјини, саопштило је француско председништво.
На састанку учествовати и званичници из Италије, Пољске, Шпаније, Холандије и Данске. Председник Емануел Макрон биће домаћин састанка европских лидера на којем ће се разговарати о Украјини.
Неадавни телефонски разговор председника Русије и САД Владимира Путина и Доналда Трампа снажан је сигнал да ће две земље покушати да реше постојеће проблеме дијалогом, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков.
Украјински председник Володимир Зеленски поручује да никада неће прихватити потенцијални споразум о примирју који су договориле САД и Русија без Украјине.
Са друге стране, портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова каже да Западна Европа треба да узме карту и схвати да без Русије нема Европе, а да је Русија Европа, с обзиром да је успела да сачува вредности које је западни део континента изгубио.
Сједињене Државе су питале своје европске савезнике шта би им требало од Вашингтона да учествују у безбедносним аранжманима Украјине, преноси Ројтерс позивајући се на документ у који је имао увид.
У дипломатском демаршу послатом прошле недеље, који се састоји од шест тачака и питања, такође се поставља питање које земље би могле да допринесу гаранцијама, које би биле спремне да распореде трупе у Украјину као део мировног споразума и колика би могла бити величина било које снаге предвођене Европском унијом, наводи британска агенција.