Veličanje OVK, parole protiv ZSO

Izvor: Vesti-online.com, 17.Feb.2016, 16:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veličanje OVK, parole protiv ZSO

U Prištini je u 14 sati počeo protest opozicije, a demonstranti su prošetali od prištinske biblioteke do zgrade kosovske vlade, gde se lideri opozicije obraćaju okupljenima. Centralne gradske ulice obezbeđuju jake policijske snage na godišnjicu jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosmeta.

Policija je izvela na ulice i oklopna vozila, a demonstranti su ka zgradi na kojoj su tokom prethodnih protesta porazbijani prozori krenuli noseći mahom zastave Albanije, poneku kosovsku, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << ali i NATO, Nemačke i SAD.

Pojačano prisustvo policije vidljivo je i na svim putevima koji vode ka Prištini.

Ulice Prištine okićene su kosovskim zastavama, a na njima je veliki broj građana, jer je neradni dan zbog obeležavanja godišnjice od jednostranog proglašenja nezavisnosti.

Live from the #Kosovo national library. #Kosovo8Years pic.twitter.com/QMn1WE3fkU— Prishtina Insight (@PrishtInsight) February 17, 2016

Na mestu održavanja mitinga koji je smešten u blizini Vlade Kosova (centar grada) demonstranti su pristigli sa tri strane uz parole "Dole izajdnici", "Živela nezavisnost", "OVK su heroji, a ne zločinci". Većina demonstranata nosi i tradicionalu albansku kapu - keče a sve to prate pesme koje veličaju poginule pripadnika OVK iz perioda rata. Pored albanskih zastava na skupu se mogu videti zastave Nemačke ali Amerike.

Dolazak na binu predvodnika opozicije iz pokreta Samopredeljenje pozdravljeno je burnim apaluzom okupljenih. Opozicija je sa tribine odala počast stradalim pripadnicima OVK i poručila da vlast odlukom da sudi Oslobodilačkoj vojsci Kosova izdaje sećanje na one koji su Kosovu doneli slobodu od Srbije.

Jedan od bivših OVK boraca, sada lider političke stranke koja se priključila opoziciji, Jakub Krasnići, čestitao je građanima nezavisnost i rekao da je politika Kosova danas daleko od one koju su sanjali devedesetih i za koju su se borili.

On je rekao da je Kosovo izdano od strane onih koji su danas na vlasti i ponovio da je formiranje Suda za borce OVK neprihvatljivo, a da je prihvatanje ZSO rušenje integriteta Kosova i vraćanje Srbije na Kosovo.

Nezvanična procena policije govori da se trenutno na ulicama Prištine nalazi oko 5.000 demonstranata što je po njima prešlo "kritičnu masu".

Nezvanično se saznaje i da je autobuse sa Albancima koji su krenuli na proteste iz unutrašnjosti, kosovska policija zaustavila na prilazu Prištini. Policija je prema nezvničćnim izvorima već uhapsila grupu Albanaca kod kojih su pornađeni molotovljevi kokteli, suzavci i petrde…

U obraćanjima građanima, ranije u sredu predsednica Atifete Jahjaga poručila je da je Kosovo i dalje nedovršena demokratija, faktor stabilnosti i zemlja svih građana koji u njoj žive.

Predsednik vlade samoproglašenog Kosova Isa Mustafa naveo je da će interese tih građana braniti upravo vlada koju on vodi, a koja, kako je rekao, ima legitimitet i legalitet da služi građanima koji su joj dali poverenje.

Opozicija već mesecima traži ostavku vlade i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, a dosadašnji protesti su bili nasilni, što je osuđivala međunarodna zajednica.

Uoči današnjeg protesta pristalice opozicije i građani pozivani su putem SMS poruka da se najpre okupe oko narodne biblioteke u Prištini, a da potom krenu ka centralnom trgu, kod skupštine i vlade. U pozivu je navedeno da opozicija brani državu i njen suverenitet, a policija upozorava na mogućnost nereda, pozivajući se i na saznanja da bi tokom protesta neki pojedinci mogli upotrebiti i oružje, kojim mogu izazvati nasilje i ugroziti opštu bezbednost. Na zgradama vlade i skupštine instalirane su kamere.

Predsednik Srpske liste Slavko Simić je  izjavio da svako masovno okupljanje Albanaca izaziva bojazan i strah kod Srba, ali da se nada da će kosovska policija biti u stanju da kontoliše današnje proteste u Prištini.

Nastavak na Vesti-online.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.