Izvor: B92, 21.Okt.2012, 21:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Srbija uverena u svoje argumente"
Beograd -- Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin kaže da je Srbija spremna na pregovore sa Kosovom na svakom nivou i da je uverena u svoje argumente.
On je dodao da Srbija zna da je međunarodno pravo i svako drugo na njenoj strani.
"Prvi sastanak je pokazao da smo spremni na pregovore na svakom nivou. Na tehničkom već radimo, a sada i na političkom. Pokazali smo da je Srbija uverena u svoje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << argumente i zna da je međunarodno pravo i svako drugo, na njenoj strani", rekao je Vulin novinarima uoči otvaranja štanda Kancelarije za Kosovo i Metohiju na beogradskom Sajmu knjiga.
Prema njegovim rečima, stav oko pregovora sa Kosovom već je zauzet.
"Pregovori su počeli. Zauzeli smo aktivnu poziciju, prvi smo krenuli, prvi smo rekli da hoćemo političke pregovore, rekli smo na kom nivou ih hoćemo. Na nama je bilo da sačekamo da se albanska strana konačno opredeli da to zaista hoće i da shvate da ukidanje nadgledane nezavisnosti nije nešto što je suštinski promenilo stvari", rekao je Vulin.
On je ocenio da je ukidanje nadgledane nezavisnosti Kosova "tragična greška međunarodne zajednice, koja suštinski nije promenila ništa" i da se na Kosovu ništa ne događa bez uticaja međunarodne zajednice.
"Otvaranje štanda Kancelarije za KiM na sajmu i politička poruka"
Vulin je naglasio da je otvaranje sajamskog štanda Kancelarije za Kosovo i Metohiju, na kome se prvi put predstavilo oko 45 izdavača sa Kosova, i politička poruka da će Srbija braniti Kosovo.
"Kultura je kultura, ali kultura nije samo kultura već i politika. Ovo je i kulturna i politička poruka. Nikada se nije desilo da sve što piše i misli i nada, bude zajedno pod jednom zastavom, na jednom mestu. To je i politička poruka da ćemo Kosovo braniti jedinstveno", poručio je Vulin.
Ministar kulture Bratislav Petković ocenio je, uoči otvaranja štanda Kancelarije za Kosovo i Metohiju na Sajmu knjiga, da je neophodno učiniti sve da se pomogne piscima na Kosovu.
“To je deo našeg naroda. Tamo ima značajnih pisaca i pesnika koje treba da podržimo i negujemo i Ministarstvo će učiniti sve da pomogne materijalno pisce sa Kosova”, rekao je Petković novinarima uoči svečanog otvaranja štanda.










