Španija vs. Kosovo: 1 – 0

Izvor: B92, 17.Jan.2023, 16:32

Španija vs. Kosovo: 1 – 0

Luksemburg -- Sud pravde EU saopštio da je odlučio u korist Španije da isključi tzv. Kosovo iz učešca u Organizaciji evropskih regulatora za elektronske komunikacije (BEREC).

Vrhovni sud EU u presudi, koja je danas objavljena, ukazuje da Evropska komisija, koja je 2019. godine dozvolila tzv. Kosovu da učestvuje u radnim grupama regulatornog tela, nije bila nadležna da odobri takvu odluku, jer je njena jedina funkcija u BEREC da "kontroliše pravilno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << funkcionisanje propisa".

Sudije Evropskog suda pravde, sa sedištem u Luksemburgu navode da njihov stav nije u vezi sa činjenicom da tzv. Kosovo nije priznato kao suverena država u okviru EU.

Spor je nastao u martu 2019. godine kada je Evropska komisija ovlastila nekoliko balkanskih zemalja, kao i tzv. Kosovo, da učestvuju u saradnji između nacionalnih regulatornih organa i BEREC.

Španija je podnela žalbu Opštem sudu EU za poništavanje te odluke tri meseca nakon njenog donošenja.

Španija je u žalbi navela da izvršna vlast EU nije imala nadležnost da jednostrano postavlja standarde rada i istakla da se tzv."Kosovo ne može smatrati "trećom zemljom" koja ima kapacitet da učestvuje u radu organa kao što je BEREC.

Iako je Opšti sud prvobitno odbio špansku žalbu, Španija nije odustala i uložila je žalbu najvišim instancama.

Evropski sud pravde je, ipak, odlučio da ne bi ugrozio učešce tzv. Kosova u BEREC-u da sačuva efekte odluke Komisije do donošenja novih pravila rada između te organizacije i privremenih prištinskih institucija, a ta vanredna situacija mora da se reši u roku od najviše šest meseci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Sud pravde EU na zahtev Španije isključio Kosovo iz učešća u Organizaciji za elektronske komunikacije

Izvor: Danas, 17.Jan.2023

Sud pravde Evropske unije odlučio je u korist Španije da isključi Kosovo iz učešća u Organizaciji evropskih regulatora za elektronske komunikacije (ORECE), piše medij na albanskom Demokracija, a prenosi Kosovo onlajn.

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.