Skupština o Kosovu

Izvor: RTS, 30.Jul.2011, 02:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skupština o Kosovu

Vanredna sednica Skupštine Srbije o situaciji na Kosovu i Metohiji počinje u 14 časova. Pred poslanicima deklaracija u kojoj se međunarodne snage okrivljuju za kršenje Rezolucije 1244. Predsednik Tadić došao u Skupštinu kako bi prisustvovao sednici.

Skupština Srbija raspravljaće od 14 časova, na vanrednoj sednici, o Predlogu deklaracije Narodne Skupštine Republike Srbije o aktuelnom stanju na Kosovu i Metohiji nakon jednostranih i nasilnih akata privremenih institucija >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << samouprave u Prištini. Predsednik Srbije Boris Tadić došao je u Skupštinu, kako bi prisustvovao vanrednom zasedanju.

Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je pred vanrednu sednicu Skupštine o Kosovu da zasedanje srpskog parlamenta treba da doprinese smirivanju situacije.

"Svako u ovom trenutku ima svoj deo odgovornosti za situaciju na Kosovu i Metohiji i niko ne treba da je instrumentalizuje u svoje pojedinačne partijske ili grupne interese ili individualne interese", rekao je Tadić je za B92.

Nadam se da je taj zajednički stav moguć i očekujem da će vladajuća većina izaći sa predlogom koji je prihvatljiv za sve političke stranke u Srbiji, naglasio je predsednik Srbije.

U parlamentu je u toku sastanak predsednice Skupštine Slavice Đukić-Dejanović sa šefovima poslaničkih grupa.

Sednici zakazanoj na zahtev Vlade prisustvovaće premijer Mirko Cvetković, ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović i šef pregovaračkog tima Beograda za pregovore sa Prištinom Borislav Stefanović.

Vladajuće stranke pozivaju na jedinstvo i ponavljaju da je trenutnu situaciju najbolje rešavati dijalogom, na miran način. Opozicija najavljuje žustru debatu. Demokratska stranka Srbije podnela je Skupštini svoj predlog deklaracije o aktuelnom stanju na Kosovu i Metohiji. Takođe, DSS je najavio i amandmane na Vladin predlog deklaracije.  

Međunarodne snage na Kosovu i Metohiji krše statusno neutralne okvire poverene Rezolucijom 1244, čime ugrožavaju opstanak srpskog stanovništva i interese Srbije u Pokrajini, navodi se u deklaraciji, koja je jedina tačka dnevnog reda vanredne sednice. 

"Skupština Srbije utvrđuje da takvo delovanje međunarodnih misija, predstavlja grubo kršenje međunarodnog prava, a pre svega Povelje UN, Završnog akta iz Helsinkija i Rezolucije SB UN 1244. Takvim aktima i aktivnostima bili bi neposredno ugroženi suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak Republike Srbije", navodi se u tekstu.

U Predlogu deklaracije se konstatuje da su privremene institucije u Prištini nasilno pokušale da promene realno stanje na terenu i izvrše dodatni pritisak na Srbiju, kao i da suštinski ponište Rezoluciju 1244 UN.

Tekst deklaracije sadrži i zahtev Vladi Srbije da preduzme neophodne mere za dosledno poštovanje Rezolucije 1244 UN i okvir delovanja državnih organa i drugih činilaca u odbrani suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Srbije.

"Posebno se obavezuje Vlada Srbije da u svim okolnostima koje bi mogle nastupiti efikasno deluje na zaštiti života i imovine, prava i sloboda građana pokrajine, a posebno srpskog i nealbanskog stanovništva", navodi se u tekstu.

Taj okvir predviđa da odbrana interesa Srbije i naroda na Kosovu i Metohiji, kao integralnom delu Srbije, predstavlja prioritet državnih institucija i svih javnih činilaca u državi, a da je najbolji način za postizanje kompromisnog rešanja dijalog Beograda i Prištine, uz posredovanje statusno neutralnih medijatora, sa mandatom UN.

Vlada Srbije se obavezuje da ne dozvoli jednostrane aktivnosti privremenih institucija u Prištini kojima se ugrožava mir, stabilnost i mogućnost iznalaženja kompromisnog rešenja, kao i da donese konkretne mere za nastavljanje državnih funkcija u pokrajini, u uslovima dodatne opstrukcije i pritisaka privremenih kosovskih institucija i dela međunarodne zajednice.

Deklaracija će biti osmi dokument koji je najviše zakonodavno telo usvojilo o južnoj pokrajini od 2000. godine.

Predstavnici ambasada Rusije, Kine, Indije, Slovačke, Sjedinjenih Američkih Država i Alžira pratiće tok rasprave sa balkona velike sale Doma narodne Skupštine.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.