Ružić:Obavezujuć sporazum sa Kosovom, ne priznanje

Izvor: Mondo, 25.Apr.2017, 20:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ružić:Obavezujuć sporazum sa Kosovom, ne priznanje

Potpredsednik Socijalističke partije Srbije Branko Ružić izjavio je večeras u Kosovskoj Mitrovici da će proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine završiti potpisivanjem pravno obavezujućeg dokumenta.

Foto: MN Press

"Taj dijalog, ne samo dijalog, nego generalno čitav taj proces, proces normalizacije završiće pravno obavezujućim dokumentom", izjavio je Ružić na panelu na kojem su učestvovali srpski i kosovski parlamentarci.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<
Ružić je kazao da birokratija u Briselu želi da ima dvosmislenosti u pristupu i jedne i druge strane, kada objašnjavaju ono što tamo dogovore, i smatra da će tako biti i kada dođe do potpisivanja pravno obavezujućeg dokumenta.

"Da li će Srbija priznati nezavisnost Kosova? Neće. Ali šta će to značiti, pravno obavezujući dokument je jedna dimenzija i to je odnos Srbije, Beograda, Brisela i Kosova, a imate još pet članica EU koje nisu priznale i koje nisu spremne da zbog svojih interesa priznaju Kosovo i Metohiju", rekao je Ružić.

Samostalni poslanik u kosovskom parlamentu Iljir Deda izjavio je da će do potpisivanja pravno obavezujućeg sporazuma između Kosova i Srbije doći u naredne dve godine ili pred kraj procesa uključenja Srbije u EU.

Pravno obavezujući sporazum znači Kosovo u svim međunarodnim organizacijama. Da li će Srbija eksplicitno ili ne priznati Kosovo, to nije važno, rekao je Deda, koji je na panelu istakao da je nepoverenja mnogo i da je važno da se pospeši i dijalog Prištine sa stanovništvom na severu Kosova.

Poslanica Samoopredeljenja u Skupštini Kosova Donika Kadaj Bujupi izjavila je da se zalaže za vladavinu prava, ekonomski razvoj i unutrašnji dijalog na Kosovu.

"Potrebna je komunikacija između vlade i građana, što je na severu Kosova nedostajalo u poslednjih 17 godina. Briselski dijalog nije doveo do poboljšanja života i unutrašnji dijalog treba da ga zameni i reši pitanje kako severa, tako i juga Kosova", rekla je Bujupi.

Poslanica u Skupštini Srbije Gordana Ccomić rekla je da normalizacija znači život i rešavanje problema kroz dijalog i "da smo sve drugo do sada probali", dok je poslanik Demokratske partije Kosova Sadri Ferati istakao da je normalizacija preduslov za razvitak ove i narednih generacija.

Panel o dijalogu i procesu normalizacije, na kojem su učestvovali parlamentarci sa Kosova i Srbije, organizovali su u Kosovskoj Mitrovici Savet za inkluzivno upravljanje i Aktiv.

-----------------------------------------

Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.