Promena Ustava Srbije - građani “zabrinutiji” za Kosovo nego za sudstvo

Izvor: JužneVesti.com, 17.Dec.2018, 20:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Promena Ustava Srbije - građani “zabrinutiji” za Kosovo nego za sudstvo

Izmene odredaba Ustava Srbije o pravosuđu ne interesuju posebno građane, koji se uskomešaju tek kad se pomene promena preambule o Kosovu, tvrdi predsednik Udruženja tužilaca Srbije Goran Ilić, dodajući da od pravosuđa zavisi da li će Srbijom vladati “zakoni ili pojedinci, sloboda ili samovolja, javni interes ili karteli”.

Izmene Ustava Srbije ulaze u završnu fazu, pa je Vlada Skupštini uputila predlog na usvajanje, što se očekuje u prvoj polovini sledeće godine. >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << Mesecima struka i Vlada vode bitku za nezavisno pravosuđe u budućnosti, a kako je ranije objašnjavao predsednik Udruženja tužilaca Ilić, fokus je na budućoj (ne)moći tužilaštva.

I prema sadašnjem i eventualnom budućem Ustavu, tužilaštvo je određeno kao samostalno.

Ilić je na konferenciji "Nezavisnost tužilaštva - evropski standardi i napredak prema Akacionom planu za Poglavlje 23", naveo da je tradicionalna podela, gde je samostalnost za izvršne i upravne organe, a nezavisnost za sud, prevaziđen.

Međutim, mi Udruženju tužilaca smatramo da je ta podela bespredmetna i da brojni dokumenti govore u prilog tome da tužilaštvo mora da bude nezavisno. Problem je monopol nad istragom, ako postoji stroga hijerarhija i samo jedan organ koji odlučuje o pokretanju istrage, onda je vrlo lako sprečiti istragu, jer vlast ima samo jednog aktera kog treba da "slomi - objasnio je Ilić.

Nezavisnost tužilaca treba da čuva i sloboda štampe, navodi Ilić, ali i građani cene vrednosti slobode.

Ipak, sami građani, koji će i “jesti plodove” ustavnih promena jer im je potrebno nezavisno pravosuđe, često su nezainteresovani, kako je rekao Ilić u NIN-u, navevši da su im bitnije neke druge “vruće” političke teme, kao Kosovo.

Nažalost, građani nemaju posebno interesovanje za proces promena odredaba Ustava o pravosuđu. Uskomešaju se jedino kada se nagovesti da bi ustavnim promenama mogla da bude zahvaćena i preambula Ustava u kojoj je određeno da Kosovo i Metohija ima status pokrajine sa suštinskom autonomijom - rekao je Ilić.

Iako Ilić kaže da je to pitanje veoma važno, ali ističe da nije nevažno ni pitanje u kakvoj državi će građani živeti.

Od pravosuđa zavisi da li će Srbijom vladati zakoni ili pojedinci, sloboda ili samovolja i da li će prilikom donošenja odluka prevagu imati javni interes ili interesi nekih paradržavnih kartela - rekao je Ilić.

Oni koji kroje promenu Ustava ne žele depolitizaciju tužilaštva, a Ilić dalje zaključuje da se time sprečava da tužioci ne budu oruđe političke borbe.

Mauricio Salustra iz Misije OEBS u Srbiji rekao je da je nezavisno tužilaštvo ono koje na isti način tretira i beskućnika na ulici i premijera, a da je problem ako to u Srbiji ne postoji.

Držim da je nezavisno tužilaštvo ono koje istražuje, ukoliko je to slučaj, i prosecuira i poslednjeg beskućnika u državi, kao i premijera na jednak način, zasnovano na dostupnim dokazima i na legalan način. To je moje mišljenje. Ostavljam vama da procenite da li je takva situacija u Srbiji ili nije. Ako je vaš odgovor "ne", možda postoji problem - rekao je Salustra na pomenutoj konferenciji.

Inače, Vlada Srbije je uputila predlog Skupštini Srbije koji članovi treba da se promene, zašto ih treba menjati i da sada Odbor za Ustavna pitanja srpskog parlamenta treba da obavesti sve poslanike u parlamentu i iznese inicijativu za promenu Ustava na glasanje. Očekuju se i javne debate, a ministarka pravde Nela Kuburović najavila je da proleće 2019. donosi i novo lice Ustava.

Svoje predloge dao je i Komitet pravnika za ljudksa prava JUKOM, a jedan od ključnih je da se političarima onemogući da biraju sudije i tužioce.

Podsetimo, Goran Ilić je ranije objašnjavao u emisiji "15 minuta" da ako vrhovnog javnog tužioca i ostale tužioce bude birala Skupština Srbije prostom većinom, oni neće moći da uspešno sprovode istrage protiv političke garniture koja ih je postavila.

U saradnji sa Komitetom pravnika za ljudska prava (JUKOM)

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.