Izvor: RTS, 09.Apr.2013, 14:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Podrška Vladi Srbije sa Kosmeta
Srbi sa severa Kosmeta pozdravili odluku Vlade Srbije da zatraži da se dijalog sa Prištinom nastavi i pronađe održivo rešenje za Kosovo. Politički predstavnici Srba očekuju da će budući pregovori o Pokrajini dati rezultate koji neće biti suprotni interesima ovdašnjih Srba i koji neće ugroziti državne interese.
Politički predstavnici Srba sa severa Kosova danas su jednoglasno pružili podršku državnom vrhu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srbije izrazivši očekivanje da će budući pregovori o pokrajini dati rezultate koji neće biti suprotni interesima ovdašnjih Srba i koji neće ugroziti državne interese.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Kosovskoj Mitrovici predstavnici političkih partija koje deluju na severu Kosova pozdravili su odluku Vlade Srbije da zatraži da se dijalog nastavi i pronađe održivo rešenje za Kosovo.
Član predsedništva URS-a Stojanka Petković izjavila je da na severu Kosova i Metohije postoji jedinstven stav svih političkih aktera koji su danas dali punu podršku državnom vrhu Srbije u daljim pregovorima o Kosovu.
Petkovićeva je na konferenciji za novinare izrazila nadu da će dalji pregovori o Kosovu dati za rezultat sporazum koji bi bio u najvećoj meri pozitivan za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji i koji ne bi ugrožavao interese i poziciju Republike Srbije.
Ona je naglasila da nema potrebe za stvaranjem panike među građanima na severu Kosova ističući da je zadatak političara da spuste tenzije I da svako treba da nastavi sa uobičajenim poslovima.
U slučaju izbijanja eventualnog nasilja treba pribeći mirnom rešavanju svih problema I iskreno se nadam da Kfor neće dozvoliti nikakvo nasilje, kazala je Petkovićeva.
Načelnik kosovskomitrovičkog okruga Radenko Nedeljković izjavio je da se jučerašnja odluka Vlade Srbije, koja je zatražila da se dijalog o Kosovu nastavi i pronađe održivo rešenje, na severu Kosova ocenjuje kao odgovoran čin državnog vrha Srbije.
Ovakva odluka Vlade može biti dobra polazna osnova za buduće razgovore i predstavlja ne državnog vrha ucenama, uslovljavanjima i pretnjama iz Brisela, rekao je Nedeljković, inače funkcioner Demokratske stranke.
On je dodao da stav državnog rukovodstva je ujedno i ohrabrenje Srbima na Kosovu i Metohiji da će ostati građani Republike Srbije, podsetivši na ranije zahteve Srba o potrebi uključivanja Rusije u proces budućih pregovora o Kosovu.
Član Izvršnog odbora SPS-a Ninoslav Đerić izjavio je na istoj konferenciji za novinare da okupljanje predstavnika svih političkih stranaka sa severa Kosova pokazuje odlučnost građana da ostanu da žive na ovim prostorima.
Suština svega je da smo mi ovde, da drugu zemlju nemamo, ovde su nam grobovi, ovde su nam deca rođena, ovde nam unuci rastu, tako da mi odavde ne idemo i nemamo gde - rekao je Đerić.
Đerić je naglasio da je Srbija, što se tiče pregovora, konačno izašla sa svojim stavom i svojim predlozima od kojih pregovarački tim ne odustaje, što je pokazala i jučerašnja odluka Vlade Srbije.
Na konferenciji za novinare, na kojoj je između ostalog rečeno i da niko ne veruje da će Beograd izdati Srbe na Kosovu, govorili su još Milan Ivanović iz SNV-a, Časlav Sofronijević ispred DSS-a, Milan Kosovac iz Građanske inicijative Srbija, demokratija, Pravda i Bogdan Špadijer ispred SNS.


