
Izvor: Politika, 12.Apr.2012, 00:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nastavljena hapšenja zbog paljenja ambasade
Novosadska policija privela Marka N., člana navijačke grupe „Firma”. – Među uhapšenima i četiri maloletnika
Privođenja zbog paljenja američke ambasade 2008. godine u Beogradu, posle protesta „Kosovo je Srbija”, nastavljena su i tokom jučerašnjeg dana. Novosadska policija uhapsila je Marka N. (27), člana navijačke grupe FK Vojvodina „Firma”. Ovo je osmo hapšenje u Novom Sadu zbog nereda organizovanih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << povodom jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, čime se ukupan broj privedenih popeo na 15. Osim u Novom Sadu, policija je akcije hapšenja sprovodila i u Beogradu, Pančevu i Inđiji.
– Zbog paljenja američke i kamenovanja turske ambasade biće zadržano 15 osoba. U Novom Sadu je privedeno osam osoba. U Beogradu i Pančevu uhapšeno je sedam, od kojih se dve terete za napad na tursku ambasadu 17. februara 2008. godine. Osumnjičenima za paljenje američke ambasade na teret se stavlja teško delo protiv opšte sigurnosti, dok će kamenovanje američke ambasade biti kvalifikovano kao nasilničko ponašanje – navodi „Politikin” sagovornik iz tužilaštva i otkriva da je među uhapšenima četiri maloletnika.
Prema njegovim rečima, osumnjičeni bi sutra, po isteku policijskog zadržavanja, trebalo da budu privedeni kod istražnog sudije na saslušanje.
Republički javni tužilac Zagorka Dolovac izjavila je da pribavljanje dokaza protiv osoba koje su učestvovale u napadima na strana diplomatska predstavništva trajalo duže od godinu dana. Tom prilikom, rekla je ona, uzeti su, između ostalog, i video-snimci stranih ambasada u Beogradu, na osnovu kojih su identifikovani učesnici nereda.
– Među njima ima i huligana poznatih po incidentima na sportskim manifestacijama – rekla je Dolovac.
Zgrada američke ambasade zapaljena je posle protesta „Kosovo je Srbija” održanog 21. februara 2008. godine povodom jednostranog proglašenja Kosova. U neredima u blizini Ulice kneza Miloša u kojoj se nalazi ambasada SAD, povređeno je 78 građana i 52 policajca, a privedene su 192 osobe. U paljenju ambasade poginuo je Novosađanin Zoran Vujović (20), rodom sa Kosova i Metohije. Njegovo ugljenisano telo, na prvom spratu američke ambasade, pronašli su vatrogasci.
Desetak dana posle incidenta, policija je uhapsila studenta ekonomije Milana Živanovića (24) tereteći ga za krivično delo protiv opšte sigurnosti. Pred sudskim većem, on je negirao da je učestvovao u paljenju ambasade, ali je priznao da je okačio srpsku zastavu na zgradu.
Osim američke ambasade, tokom i posle mitinga „Kosovo je Srbija” kamenovana su diplomatska predstavništva Velike Britanije, Nemačke, Turske i Hrvatske, a obijeni su izlozi više radnji i restorana u centru grada.
Ni policija, ni tužilaštvo, kako saznajemo, neće prestati sa radom na otkrivanju svih učesnika nereda. Istražni organi u narednom periodu pokušaće da otkriju nalogodavace i organizatore napada na diplomatska predstavništva u Beogradu.
M. Derikonjić
----------------------------------------------
Grubješić (URS): Dobro je što se hapse odgovorni
Potpredsednica Ujedinjenih regiona Suzana Grubješić kaže „da su izbori češće, Srbija bi postala raj na zemlji sa nultom stopom kriminala”. „Dobro je što se ozbiljna istraga oko paljenja američke ambasade završava hapšenjem odgovornih, ali bi bilo još bolje da se takva efikasnost pokaže i u slučajevima nerešenih ubistava Slavka Ćuruvije, Milana Panića, Dade Vujasinović...”, smatra Grubješićeva.
Šta o ovoj akciji i trenutku u kome se odvija misle u Demokratskoj stranci juče nismo mogli da saznamo. A u stranci njihovog koalicionog partnera, čiji lider Ivica Dačić vodi Ministarstvo unutrašnjih poslova, negiraju da ta akcija ima bilo kakve veze sa političkim trenutkom i podsećaju da je ustavom i zakonima definisana uloga MUP-a koji od Republičkog tužilaštva dobija nalog za bilo koje privođenje.
Ružić (SPS): Akcija nema veze sa izborima
Predsednik Izvršnog odbora Socijalističke partije Srbije Branko Ružić kaže za „Politiku” da zato ne vidi da „jedna redovna aktivnost u skladu sa zakonskim procedurama, bez obzira na specifičnost, ima bilo kakve veze sa izborima”.
„Verovatno je sam meritum odluke tužilaštva bio nijansiran, ali ako neko želi to da politizuje i podvede pod delovanje SPS-a, mi zaista nemamo, a to i građani znaju, bilo kakve veze sa tužilaštvom, niti bi bilo koja partija smela da ima bilo kakve veze sa tužilaštvom”, kaže Ružić.
Komentarišući zahtev američke ambasade da se uhapse i nalogodavci, Ružić naglašava da u Srbiji postoje „sasvim dobro razvijene demokratske institucije da bi bilo koje strano diplomatsko predstavništvo moralo da iznosi stav i maltene daje naloge šta ko treba da čini”.
Rašković-Ivić: Kampanja protiv DSS-a
Demokratsku stranku Srbije, čiji je predsednik Vojislav Koštunica tada bio premijer i koji je govorio na mitingu, deo političkih stranaka, nevladinog sektora i pojedinih zapadnih ambasada smatraju odgovornom za nerede koji su usledili. U toj stranci smatraju da je trenutak u kome se dešavaju hapšenja i traženje nalogodavaca više nego sumnjiv i da je uperen direktno protiv njih „zato što uz ove akcije hapšenja postoji jako mnogo insinuacija koje idu prema DSS-u”.
Član Predsedništva DSS Sanda Rašković-Ivić na pitanje da li se u ovoj stranci osećaju direktno prozvanim u saopštenju američke ambasade da treba da usledi i hapšenje nalogodavca, kaže da se DSS „ne oseća prozvanim zato šo su krivi, nego zato što se već nekoliko godina za sve ružno što se u Srbiji dešava – DSS proziva i provlači kroz blato”.
„Čim počne da raste podrška DSS-u među građanima, krene neka kampanja protiv nas”, kaže Raškivić-Ivić. Upitana da li veruje da će doći do hapšenja nalogodavaca, ona odgovara da je takav zahtev „lov na veštice”.
Milić (LDP): Svi učesnici u nasilju da ogovaraju
U Liberalno-demokratskoj stranci ne komentarišu da li očekuju hapšenje veštica ili osoba s manje natprirodnih moći, ali smatraju da je obaveza institucija da daju konačne odgovore na nasilje iz februara 2008.
Zamenik predsednika LDP-a Nenad Milić kaže za „Politiku” da je to nasilje imalo „motive, nalogodavca, inspiratore, izvršioce i jasan politički cilj”. „Svi koji su u tome učestvovali moraju da odgovaraju, bez razlike da li su sejali strah po ulicama ili sedeli u vladi”, kaže Milić.
Zainteresovanost svoje stranke da odgovorni odgovaraju za ovo nasilje, Milić opravdava podsećanjem da je tada zapaljen policijski automobil ispred stana Čedomira Jovanovića i „da postoje indicije da je na sednici vlade rečeno da Jovanovića treba poslati kod Đinđića”.
B. Mitrinović
----------------------------------------------
Ambasada SAD: korak napred
Povodom prekjučerašnjeg saopštenja iz ambasade SAD u Beogradu u kojem je rečeno da je važno da se kazne „ne samo oni koji su učestvovali u samom napadu, već i oni u vlasti koji su naredili ili na drugi način podržali ovo nečuveno kršenje domaćeg i međunarodnog zakona”, postavili smo pitanje američkoj ambasadi ko su nalogodavci. Oni su nas, međutim, za detalje istrage o napadu na zgradu ambasade 2008. godine uputili „na srpske organe za sprovođenje zakona”.
„Nedavna hapšenja predstavljaju korak napred u istrazi i rezultat su odličnog rada policije, ministarstva unutrašnjih poslova i pravde, Predsedništva i tužilaca”, navedeno je, takođe, u odgovoru koji je „Politika” juče dobila iz američke ambasade.
B. Č.
objavljeno: 12.04.2012.