Na Kosovu gore nego u Africi

Izvor: Mondo, 01.Apr.2017, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Na Kosovu gore nego u Africi"

U selu Ljubožda na Kosovu i Metohiji protestovala je grupa Albanaca zbog povratka Srba u ovo selo nadomak Istoka.

Foto: Mondo/ Stefan Stojanović

U Ministarstvu za zajednice i povratak (MZiP) rečeno je Tanjugu da je protest protekao bez incidenata i da su za vreme okupljanja Albanaca Srbe povratnike čuvali vojnici Kfora i Kosovska policija.

U selo Ljubožda kod Istoka na KiM pre tri dana vratilo se 13 srpskih porodica koje su iz ovog sela proterane >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << pre skoro 18 godina i koji zajednički, u jednom objektu, čekaju obnovu i izgradnju svojih domova.

U MZiP, kojim rukovodi Dalibor Jevtić, rečeno je da okupljanje Albanaca u Ljuboždi zabrinjava i da šalje lošu prouku, ne samo Srbima koji su se vratili u ovo selo, nego svim raseljenim licima.

Ministarstvo za povratak i zajednice biće u stalnoj koordinaciji sa Kforom i policijom kako bi se povratnicima koji su se na Kosovo vratili nakon 18 godina obezbedila potpuna bezbednost, navode iz MZiP.

U selu Ljubožda na Kosovu i Metohiji danas je počela obnova objekta u kojem će privremeno boraviti raseljeni Srbi iz ovog sela kod Istoka dok im ne budu obnovljene i renoviranje kuće.

U selu Ljubožda do dolaska Kfora i UNMIK-a na Kosovo i Metohiju 1999. godine živelo je oko 40 srpskih porodica koje su potom proterane u centralnu Srbiju.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da je današnji protest grupe "propagandom zavedenih Albanaca" dokaz da Kosovo i Metohija mora da pređe još dug put do multietničkog društva u kojem će svi građani biti tretirani jednako.

Povodom protesta Albanaca u selu Ljubožde kod Istoka, kancelarija navodi da pojedini Albanci na Kosovu i Metohiji "na veoma pogrešan način kanališu svoje nezadovoljstvo katastrofalnom socijalno-ekonomskom situacijom, čiju posledicu jednako osećaju i Srbi i Albanci".

Ne može biti ni multietničkog društva, ni skladnog suživota, ni evropske budućnosti, ni ekonomskog napretka na teritoriji na kojoj se beleži niža stopa povratka raseljenih nego na najkrvavijim afričkim postkonfliktnim područjima, navode u saopštenju iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

"Pozivamo Albance na Kosovu i Metohiji da poštuju svoje srpske komšije i da učine odlučujuć korak ka prevazilaženju stereotipa i omraza iz prošlosti", navodi se na kraju saopštenja iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.